Sršni zabijáci útočí v Číně. 19 mrtvých, 600 zraněných

ČTK ČTK
30. 9. 2013 12:59
V jedné z provincií se přemnožili sršni, stávají se postrachem místních
Sršeň mandarínská (vespa mandarinia).
Sršeň mandarínská (vespa mandarinia). | Foto: Gary Alpert, en.wikipedia

Peking - Nejméně 19 lidí v čínské provincii Šan-si za poslední tři měsíce ubodali sršni. Mezi hmyzími zabijáky byl i největší představitel tohoto druhu na světě, sršeň mandarínský (Vespa mandarinia), jehož tělo může být větší než čtyři centimetry.

Sršni za toto období pobodali už 583 lidí, z nichž 70 se stále zotavuje v nemocnicích, uvedl s odvoláním na oficiální zdroje zpravodajský server CNN.

Mezi těmi, komu se podařilo sršní útok přežít, je Čchen Čchang-lin. Hmyz ho napadl, když minulý týden sklízel rýži.

"Utíkal jsem a křičel o pomoc, ale sršni mě honili ještě asi 200 metrů a bodal dobré tři minuty," řekl Čchen státnímu deníku China Daily.

Sršeň nejprve napadl ženu s dítětem. Oba zemřely

Sršni podle něj nejprve napadli ženu a dítě nedaleko něj. Jak žena, tak dítě jedu ze žihadel později v nemocnici podlehly. "Čím víc utíkáte, tím víc vás honí," poznamenal další z pobodaných, jemuž sršní jed poškodil ledviny.

Začátkem září bylo zraněno 30 lidí včetně dětí od šesti do osmi let při útoku sršní, které vletěly do školy v provincii Kuang-si. Ta sousedí s provincií Šan-si. Učitel dětem přikázal schovat se pod lavice a sám se snažil hmyz ze třídy vyhnat, než kvůli jedu ztratil vědomí.

Čínští sršni zaplavují Francii. Přijeli tam na lodi:

Při podobném sršním útoku bylo v září v provincii Kuang-si zraněno 60 studentů.

Odborníci soudí, že k nárůstu sršní aktivity mohlo přispět víc faktorů, včetně nedávného horkého a suchého počasí. Vliv ale může mít i rozšiřování oblastí obsazených a využívaných člověkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy