Balená voda zatěžuje přírodu. Pijte kohoutkovou, radí ekolog

pej
11. 7. 2015 14:16
Spotřeba balené vody je od roku vyšší a podle analytiků se jí letos prodá nejvíc v historii. Ekologové varují a apelují na veřejnost, aby dala přednost vodě z kohoutku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Spotřeba balené vody letos dosáhne podle dat agentury Canadean historického maxima a do konce roku se z ní stane nejprodávanější nealkoholický nápoj na světě. Ekologové před tímto trendem varují a upozorňují na negativní dopady na životní prostředí. Vadí jim především výroba plastových lahví a doprava vody k zákazníkům, píše deník The Guardian.

Prodej balené vody podle agentury Canadean stoupá na celém světě už od roku 2008. Letos ale dosáhne svého vrcholu a podle předpovědí by se mělo obyčejné balené vody prodat více než té sycené, citoval průzkum deník The Financial Times.

Za tímto trendem stojí podle analytiků strach lidí z nekvalitní vody a fakt, že dávají přednost obyčejné vodě před sladkými nápoji. Touha po zdravém životním stylu ale zatěžuje životní prostředí a ekologové varují, že situace bude brzy neúnosná. 

Prezident americké společnosti Pacific Institute Peter Gleick například dlouhodobě apeluje na veřejnost, aby dala přednost obyčejné vodě z kohoutku a ulevila tak životnímu prostředí. "Stáčení pitné vody, výroba plastových lahví a jejich následná doprava ovlivňují životní prostředí víc, než si uvědomujeme,“ varuje Gleick.

Za největší problém považuje především dopravu. Například ve Velké Británii pochází pětina balené vody ze zahraničí, a to převážně ze severských států, daleké Himaláje nebo Fidži.

"Podnikáte ve Velké Británii a neprodáváte britskou vodu? Pak si uvědomte, že se zbytečně najezdí sta tisíce kilometrů kvůli vodě z Francie nebo odjinud. Naše země má přeci také dostatek kvalitních minerálních pramenů," dodal výkonný ředitel britské společnosti na výrobu balené vody Belu.

Podle něj může být dovoz balené vody tolerován pouze v případě, že ta kohoutková není pitná nebo jí je nedostatek.

Celá problematika samozřejmě netkví jen v dopravě, ale i v samotné výrobě plastových lahví, upozorňuje The Guardian. Navzdory vynaloženým investicím do vývoje recyklovatelných materiálů obsahují umělohmotné lahve především polyethylentereftalát (PET), který je mimo jiné spojen s energeticky náročnou výrobou (na výrobu jedné PET lahve se potřebuje pětkrát víc vody, než kolik obsahuje).

Pokud se voda nebude dodávat v ekologicky příznivějších materiálech, doporučuje prezident Pacific Institute snížit spotřebu balené vody. "Nejlepší by bylo, kdybychom se do té doby, než se vyvine ekologicky šetrná láhve, naučili pít vodu z kohoutku," dodává.

Likvidaci ekologických zátěží v půdách pomocí rostlin se říká fytoremediace a některé její metody se už běžně používají. Odstraňování těžkých kovů, na čemž pracují čeští vědci, je ale unikátní. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy