Jako křeček v kleci. Američan chtěl jít po vodě až do New Yorku, skončil už na startu

Magazín Magazín
29. 7. 2021 9:59
Ray "Reza" Baluchi z americké Floridy plánoval jít pěšky do více než 1500 kilometrů vzdáleného New Yorku. Cestu však neplánoval po souši, ale po vodě v plavidle připomínajícím křeččí kolo. Na moři měl strávit až čtyři týdny, cestu ale musel ukončit ani ne po jednom dni.
Foto: Facebook: Flagler County Sheriff's Office

Ray "Reza" Baluchi v pátek vyplul z floridského města St. Augustine a plánoval se dostat ke Golfskému proudu, který by mu pomohl doplout až do New Yorku.

Problémy s vybavením ho však donutily po necelém dni od tohoto úsilí upustit a k překvapení i znepokojení návštěvníků pláže vystoupil na břeh o několik desítek kilometrů dále ve městě Palm Coast, píše server CNN.

"Musel jsem se vrátit, protože se mi porouchalo sledovací zařízení a náhradní jsem neměl," řekl Baluchi s tím, že se jeho tým snažil mezitím zakoupit nové, aby mohl pokračovat v cestě.

Pobřežní stráž mu to však nedovolila a vydala Baluchimu příkaz, aby měl specifické bezpečnostní a navigační vybavení a doprovodnou loď. Musel také vyplnit plán plavby.

Fotografie Baluchiho plavidla v sobotu na Facebooku zveřejnil úřad šerifa okresu Flagler. Zpráva o incidentu popisovala člun jako "kovový rám s uzavřenými bójemi, poháněný ručně za chodu".

Není to přitom první Baluchiho neúspěšná cesta. Už dvakrát se pokusil přejít z Floridy na Bermudy v nafukovací bublině, ani jednou však cesta neskončila zdarem. Nevnímá to však jako selhání. "Potřebuji lidem ukázat, že pokud se něco nepodaří, v žádném případě se nesmí vzdát svého snu," prohlásil.

Cestu do New Yorku proto plánuje zopakovat. "Můj tým teď pracuje na tom, aby sehnal nějakou rybářskou společnost s lodí, která by mě sponzorovala," doplnil Baluchi, jenž hodlá peníze z cesty věnovat charitě.

Mohlo by vás zajímat: Benátčané vyjeli na bárkách proti obřímu plavidlu

Po více než roční přestávce způsobené pandemií vyplula o víkendu z italských Benátek první velká výletní loď. Obyvatelé se kvůli ní bouřili. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy