Špinavé Baltské moře získalo unikátní ochranu

Roman Staněk
20. 11. 2007 21:40
Baltské země se zavázaly snížit znečištění putující do moře
Baltské moře - na první pohled čisté, všechno v pořádku...
Baltské moře - na první pohled čisté, všechno v pořádku... | Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Krakov /od našeho zpravodaje/ - Znečištěné a vylovené, vítejte v Baltském moři. Transparentem s tímto zněním přivítali aktivisté Greenpeace účastníky schůzky států Baltského moře. Ta se konala minulý týden v polském Krakově.

Několik aktivistů bylo zatčeno polskou policií za to, že vnikli na střechu hotelu, kde se summit Helsinské komise pro ochranu Baltského moře (HELCOM) konal. Ti se však jen svéráznou formou snažili upozornit na palčivý problém, které toto - České republice nejbližší - moře trápí.

Představitelé Evropské unie a devíti baltských států: Německa, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Ruska, Finska, Švédska a Dánska, se dohodli na programu ochrany moře, které je podle Mieczyslawa Ostrojského, předsedy HELCOMu, jedním z nejdokonalejších na světě.

Plankton pokrývající v letních měsících obrovské množství hladiny Baltského moře likviduje mořský život (Snímek z roku 2006)
Plankton pokrývající v letních měsících obrovské množství hladiny Baltského moře likviduje mořský život (Snímek z roku 2006) | Foto: Envisat/ESA

"Mohu vás ujistit, že ještě žádné moře nebylo tak dobře chráněno, jako bude v budoucnu chráněno Baltské moře," uvedl Ostrojský pro polský deník Gazeta Wyborcza a dodal, že státy, které nebudou plán dodržovat, budou vystaveny nepříjemnému tlaku ze strany sousedních zemí.

Akční plán má do roku 2021 zbavit Baltské moře nečistot. Země se zavázaly zredukovat množství fosforu a dusičnanů, které do moře vypouštějí. Nejradikálněji má snížit vypouštění jedovatých látek Polsko. Ročně u něj půjde o 8760 tun fosforu a 62 400 tun dusíku.

Vlivem procesu eutrofizace dochází k přemnožení bakterií a sinic, které ve vodě uvolňují jedovaté látky. Eutrofizace vzniká hlavně vypouštěním fosforečných hnojiv z polí, splašky, saponáty, fekáliemi a dalšími nečistotami, které se dostávají do řek a poté do moře.

Celou zprávu HELCOMu si můžete přečíst ZDE (anglicky, ve formátu PDF)

Ekologové: Chceme rezervace

Švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren na konferenci uvedl, že situace je na mnohých místech v moři katastrofální. Ekologické organizace Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody (WWF) však upozorňují, že v plánu se nepočítá s vytvořením mořských přírodních rezervací, které by do vymírajícího moře mohly vrátit život.

Znečištěné a vylovené. Vítejte v Baltském moři. Ekologové pověsili transparent na jeden z hotelů v Krakowě.
Znečištěné a vylovené. Vítejte v Baltském moři. Ekologové pověsili transparent na jeden z hotelů v Krakowě. | Foto: Greenpeace Polska

"V Baltském moři se nachází nejvíce tzv. mrtvých zón ze všech světových moří. Jejich rozloha je až 100 000 kilometrů čtverečních. Nejméně na čtyřech lovištích, kde se provozuje komerční lov ryb, je populace těchto tvorů zcela zdecimována," informuje v prohlášení polská Greenpeace.

Moře ležící mezi Kodaní a Petrohradem kromě sinic ohrožuje také globální oteplování. Podle studie vypracované 80 vědci z baltských zemí, teplota v Pobaltí už nyní roste rychleji, než je dlouhodobý světový průměr.

Zatímco světový panel OSN pro změny klimatu upozorňuje, že teplota bude v tomto století globálně stoupat o 1,8 - 4°C, okolí Baltského moře podle vědců z Německa, Ruska a dalších zemí čeká oteplení dokonce o 3 - 5 stupňů Celsia.

Oteplování způsobí zvyšování teploty mořské vody, více dešťů zase sníží její slanost. Zkomplikuje se tak život dalších živočichů, kteří ve znečištěném moři ještě žijí.

Zdroje: HELCOM, Reuters, Greenpeace, Gazeta Wyborcza

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy