Špinavé Baltské moře získalo unikátní ochranu

Roman Staněk
20. 11. 2007 21:40
Baltské země se zavázaly snížit znečištění putující do moře
Baltské moře - na první pohled čisté, všechno v pořádku...
Baltské moře - na první pohled čisté, všechno v pořádku... | Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Krakov /od našeho zpravodaje/ - Znečištěné a vylovené, vítejte v Baltském moři. Transparentem s tímto zněním přivítali aktivisté Greenpeace účastníky schůzky států Baltského moře. Ta se konala minulý týden v polském Krakově.

Několik aktivistů bylo zatčeno polskou policií za to, že vnikli na střechu hotelu, kde se summit Helsinské komise pro ochranu Baltského moře (HELCOM) konal. Ti se však jen svéráznou formou snažili upozornit na palčivý problém, které toto - České republice nejbližší - moře trápí.

Představitelé Evropské unie a devíti baltských států: Německa, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Ruska, Finska, Švédska a Dánska, se dohodli na programu ochrany moře, které je podle Mieczyslawa Ostrojského, předsedy HELCOMu, jedním z nejdokonalejších na světě.

Plankton pokrývající v letních měsících obrovské množství hladiny Baltského moře likviduje mořský život (Snímek z roku 2006)
Plankton pokrývající v letních měsících obrovské množství hladiny Baltského moře likviduje mořský život (Snímek z roku 2006) | Foto: Envisat/ESA

"Mohu vás ujistit, že ještě žádné moře nebylo tak dobře chráněno, jako bude v budoucnu chráněno Baltské moře," uvedl Ostrojský pro polský deník Gazeta Wyborcza a dodal, že státy, které nebudou plán dodržovat, budou vystaveny nepříjemnému tlaku ze strany sousedních zemí.

Akční plán má do roku 2021 zbavit Baltské moře nečistot. Země se zavázaly zredukovat množství fosforu a dusičnanů, které do moře vypouštějí. Nejradikálněji má snížit vypouštění jedovatých látek Polsko. Ročně u něj půjde o 8760 tun fosforu a 62 400 tun dusíku.

Vlivem procesu eutrofizace dochází k přemnožení bakterií a sinic, které ve vodě uvolňují jedovaté látky. Eutrofizace vzniká hlavně vypouštěním fosforečných hnojiv z polí, splašky, saponáty, fekáliemi a dalšími nečistotami, které se dostávají do řek a poté do moře.

Celou zprávu HELCOMu si můžete přečíst ZDE (anglicky, ve formátu PDF)

Ekologové: Chceme rezervace

Švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren na konferenci uvedl, že situace je na mnohých místech v moři katastrofální. Ekologické organizace Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody (WWF) však upozorňují, že v plánu se nepočítá s vytvořením mořských přírodních rezervací, které by do vymírajícího moře mohly vrátit život.

Znečištěné a vylovené. Vítejte v Baltském moři. Ekologové pověsili transparent na jeden z hotelů v Krakowě.
Znečištěné a vylovené. Vítejte v Baltském moři. Ekologové pověsili transparent na jeden z hotelů v Krakowě. | Foto: Greenpeace Polska

"V Baltském moři se nachází nejvíce tzv. mrtvých zón ze všech světových moří. Jejich rozloha je až 100 000 kilometrů čtverečních. Nejméně na čtyřech lovištích, kde se provozuje komerční lov ryb, je populace těchto tvorů zcela zdecimována," informuje v prohlášení polská Greenpeace.

Moře ležící mezi Kodaní a Petrohradem kromě sinic ohrožuje také globální oteplování. Podle studie vypracované 80 vědci z baltských zemí, teplota v Pobaltí už nyní roste rychleji, než je dlouhodobý světový průměr.

Zatímco světový panel OSN pro změny klimatu upozorňuje, že teplota bude v tomto století globálně stoupat o 1,8 - 4°C, okolí Baltského moře podle vědců z Německa, Ruska a dalších zemí čeká oteplení dokonce o 3 - 5 stupňů Celsia.

Oteplování způsobí zvyšování teploty mořské vody, více dešťů zase sníží její slanost. Zkomplikuje se tak život dalších živočichů, kteří ve znečištěném moři ještě žijí.

Zdroje: HELCOM, Reuters, Greenpeace, Gazeta Wyborcza

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy