Za špatný spánek nemůže jen modré světlo z displejů. Vědci objevili i jiná záření

Magazín Magazín
20. 12. 2019 10:00
Modré světlo, které vyzařují chytrá zařízení, nemusí být takovým nepřítelem zdravého spánku, jak se dříve předpokládalo. Biologové na univerzitě v Manchesteru totiž ve svém výzkumu dospěli k závěru, že jeho studené tóny více připomínají odstíny, na které je člověk zvyklý, když se venku šeří.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

S tím, jak se den mění v noc, obklopují člověka tlumené a studené barevné tóny, které mu dávají signál, že je čas spát. Některé odborné studie už dříve naznačily, že lidé tento přirozený proces narušují tím, že ve večerních hodinách zírají do obrazovek svých počítačů a telefonů.

Modré světlo, které přístroje vyzařují, bývá označováno za viníka problémů se spánkem. Nový výzkum, o kterém píše webový magazín Inverse zaměřený na popularizaci vědy, ovšem napovídá, že modré světlo nemusí být samo o sobě tak škodlivé, jak se předpokládalo.

"Obavy, že světlo narušuje naše biologické hodiny a zdravý rytmus našeho spánku, jsou opodstatněné. Problémem ale není barva světla, nýbrž jeho nadměrný jas. Kritizovat jen modré záření je tudíž zavádějící," sdělil magazínu spoluautor výzkumu, Timothy Brown z univerzity v Manchesteru.

Takzvané biologické hodiny, kterým se v odborném jazyce říká také cirkadiánní, v lidském těle regulují hormony, trávení i teplotu a u většiny lidí pracují ve 24hodinovém cyklu. Východ a západ slunce pak přirozeně ovlivňují spánkové návyky, neboť udávají, jak čilý, či naopak unavený se člověk cítí.

Oči světlo filtrují pomocí fotoreceptorů i speciální bílkoviny známé jako melanopsin. Melanopsin při probuzení změří aktuální jas okolního světla, a pokud je vysoký, zastaví uvolňování spánkového hormonu melatoninu. Tenhle vzorec udržuje lidi přes den bdělé, podporuje jejich pozornost i náladu, a když se večer začne stmívat, pomáhá jim zase usnout.

Umělé osvětlení do toho pochopitelně radikálně zasáhlo, ale je skutečně modré záření horší než jiné? Jeho specifikum spočívá v tom, že má ve srovnání s bílým a žlutým světlem kratší vlnové délky, které melanopsin v oku lépe rozpoznává. Z toho výzkumníci v minulosti vyvozovali, že modré záření dovede biologické hodiny člověka rozhodit víc než kterékoli jiné.

Timothy Brown a jeho kolegové ovšem ve svém výzkumu, v němž pracovali s myšmi, došli ke zcela opačnému závěru. Nejprve si z důvodu přesnosti nechali zhotovit zářivky různých barev, ale totožného jasu. Poté myši vystavili působení různobarevného osvětlení o rozličné intenzitě.

Zjistili, že modré osvětlení může organismus savců ve skutečnosti stimulovat méně než žluté. Tlumené tóny modré barvy totiž daleko více než ty žluté odpovídají tomu, na co jsou oči myší i lidí zvyklé, když nastává večer a venku se šeří. Sami výzkumníci však na závěr zdůrazňují, že zjištěné účinky je třeba ještě znovu testovat na člověku a nedají se z pokusů na myších tak snadno zobecnit.

Video: Nespavost je důsledkem stresu

Abychom dobře spali, nesmíme rezignovat na spánkovou hygienu, upozorňuje specialista na spánkovou medicínu Martin Pretl. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy