Španělsko přijde do roku 2050 o všechny ledovce

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
5. 3. 2009 19:00
Za sto let se ledovce zmenšily o 90 procent
Během uplynulých sta let ztratily pyrenejské ledovce 90 procent ledu.
Během uplynulých sta let ztratily pyrenejské ledovce 90 procent ledu. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Madrid - Za pár desítek let nebude v Pyrenejích, pohoří na rozhraní Španělska a Francie, ani jeden ledovec. Vyplývá to ze studie, kterou v Madridu zveřejnilo španělské ministerstvo životního prostředí.

Během uplynulých sta let přišly pyrenejské ledovce o 90 procent ledu.

Zatímco na přelomu 19. a 20. století zabíraly území o velikosti 3300 hektarů, dnes se rozkládají na pouhých 390 hektarech. Na španělské straně Pyrenejí mají ledovce rozlohu jen 206 hektarů.

Souvislosti: Za pět let zmizely z planety 2 biliony tun ledu

Černé předpovědi

Tání se rapidně zrychlilo v posledních několika letech. Mezi roky 2002 a 2008 se ledový příkrov zmenšil o čtvrtinu.

Nádrž Luna ve Španělsku v létě vyschla. Roztají-li ledovce, budou na tom podobně i řeky, které z nich berou vodu.
Nádrž Luna ve Španělsku v létě vyschla. Roztají-li ledovce, budou na tom podobně i řeky, které z nich berou vodu. | Foto: Reuters

"V průběhu tohoto století zřejmě úplně nebo skoro úplně zmizí poslední zbytky ledu ze španělských Pyrenejí," píše se v nové zprávě.

Někteří experti dokonce tvrdí, že pyrenejské ledovce roztají ještě dřív.

"V souvislosti se Španělskem jsou takové předpovědi dost optimistické," komentoval studii ředitel Světového střediska pro monitorování ledovců (World Glacier Monitoring Service) Wilfried Haeberli.

"Pokud bude úbytek ledu pokračovat stejně rychle jako v minulých deseti letech, zcela roztaje do dvaceti let," cituje ho britský list Guardian.

Právě Haeberliho úřad před táním ledovců dlouhodobě varuje. Podle něj se za posledních 5000 let ve světě nikdy nic podobného nedělo.

Hrozba pro ekosystém

Zmizí-li ledovce, povede to podle španělských vědců mimo jiné k tomu, že se v Pyrenejích - zejména ve vyšších nadmořských výškách - zásadně promění příroda a ekosystém.

Ledovec
Ledovec | Foto: REUTERS/Bob Strong

Do velkých potíží se dostanou i zemědělci v podhůří. Ledovce totiž napájí řeky, jako jsou Gállego, Garona nebo Cinca, které zavlažují jejich pole.

Už teď se přitom Španělé potýkají zejména v letních měsících s nedostatkem vody. Pokud roztaje led v horách, řeky vyschnou a zemědelství v oblasti zcela zkolabuje.

"Během období sucha získávají řeky vodu z ledovců a díky tajícímu sněhu. Zvláště pak ve Španělsku," upozorňuje v Guardianu Wilfried Haeberli.

Spasí Pyreneje tuhé zimy?

Letošní zima, která je i na Pyrenejském poloostrově nezvykle chladná, tání španělských ledovců dočasně zpomalilo. Ani to ale nestačí.

"Potřebovali bychom dvacet takových zim, jako je tahle," řekl španělský geograf Fernando Lampre listu El País. "Ledovce jsou přírodní památky, kterým dobíhá doba trvanlivosti."

Tvrdit, že ledovce ve Španělsku ničí "jen" vyšší teploty, by ale nebylo správné. Důležitou roli hraje i neustálé ubývání sněhových srážek.

Přes zatím zaledněné Pyreneje vede i cyklistický závod Tour de France.
Přes zatím zaledněné Pyreneje vede i cyklistický závod Tour de France. | Foto: Reuters

"Dřív na vrcholcích Pyrenejí i v srpnu slabě sněžilo," vysvětlil novinářům přírodověděc Luis Cancer. "I když sněhu většinou nebylo moc, byl naprosto stěžejní. Sněhová pokrývka totiž ledovce chránila před teplem a slunečním svitem."

"Teď už tu ale v srpnu skoro nesněží," dodal.

Tání ve světě

Tání však zdaleka netrápí jenom Španěly. I v Alpách, oblíbeném cíli českých milovníků lyžování, se rozloha ledovců do roku 2050 sníží až o 75 procent, odhadují vědci.

Podle OSN ohrožuje globální oteplování ledovce na celém světě.

Pokud roztají, stovky milionů, možná miliardy lidí přijdou o jediný zdroj vody.

Souvislosti: Tibetské ledovce tají moc rychle, vyschnou i veletoky

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 4 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy