Španělská pošta čelí kritice za protirasistické známky. Světlé jsou dražší než tmavé

Magazín Magazín
1. 6. 2021 8:56
Vlnu kritiky vyvolala sada poštovních známek, kterou k ročnímu výročí vraždy George Floyda vydala španělská státní pošta Correos. Každý ze čtyř druhů známek má totiž jinou barvu a cenu, nejsvětlejší z nich stojí navíc dvojnásobně víc než tmavší.
Foto: @Correos/Twitter

Španělská pošta představila novou sadu poštovních známek, které reprezentují čtyři odstíny pleti. Chce tak upozornit na přetrvávající rasové nerovnosti ve společnosti a podpořit integraci a rozmanitost.

Každá ze známek má však trochu jinou cenu, což vyvolalo ve Španělsku vášnivou debatu. Ta nejsvětlejší stojí 1,60 eura (41 korun), nejtmavší pak 0,70 eura (18 korun).

Pošta vysvětluje rozdílnou cenu tím, že by se hodnota člověka neměla odvíjet od barvy jeho pleti. "Je to odraz bolestivé a nespravedlivé reality, která by neměla existovat," uvedla na svém Twitteru.

"Známky rovnosti", jak je pojmenovala, začali kritizovat nejen aktivisté bojující proti rasismu, ale i organizace SOS Racismo, která je ve spolupráci s Correos pomáhala vytvořit.

"Tato nešťastná kampaň ukazuje, že nás v porozumění, jak bojovat proti rasismu ve Španělsku, čeká ještě dlouhá cesta," prohlásila madridská pobočka SOS Racismo. "Rasismus není jen o barvě pleti, je to systémový a historický problém, který zvýhodňoval určitou část společnosti a tu druhou ponižoval," dodala.

"Netušíte, co to je rozmanitost a integrace," napsal jeden z uživatelů Twitteru pod příspěvkem Correos. "Měli byste víc číst a koukat se kolem sebe. Je to hanba. Pokud vám záleží na sociální spravedlnosti, tak to, doufám, změníte," dodal.

Předseda Rady pro odstranění rasové a etnické diskriminace Antumi Toasijé vyzval poštu, aby známky stáhla. "Kampaň, která rozzuří ty, které se snaží bránit, je špatná kampaň," napsal jako odpověď na vydání známek. Poštovní služba se ke kontroverzní kampani zatím vyjádřila.

Video: Brutální postupy při zatýkání George Floyda

Brutální postupy při zatýkání George Floyda | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy