Sovy čelí depresi častěji než skřivani. Pracovat ráno jim není přirozené, tvrdí vědci

Magazín Magazín
10. 6. 2021 11:40
Lidé, kteří se řadí mezi noční ptáky, mohou častěji trpět depresí a úzkostí. Zjistili to britští vědci, podle nichž se sovy ve většině zaměstnání musí přizpůsobovat pracovní době začínající brzy ráno a končící odpoledne, což ovšem neodpovídá jejich biologickým hodinám. Tento nesoulad může podle expertů výrazně přispívat k duševní nepohodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lidé se na základě takzvaného cirkadiánního rytmu, který určuje, kdy je jedinec bdělý a kdy na něj naopak padá únava, dělí na skřivany a sovy. Zatímco první jmenovaní po ránu vstávají z postele plní energie, druzí se naopak po zazvonění budíku nemohou vykopat z postele. Oproti skřivanům ve svých zaměstnáních v časných hodinách podávají slabší výkon a lépe se jim pracuje v noci.

Britští vědci z University of Exeter nyní v nové studii, která vyšla v odborném časopise Molecular Psychiatry, prostřednictvím monitorovacích zařízení analyzovali data od 85 tisíc lidí týkající se jejich zdraví. Někteří patřili k sovám, jiní ke skřivanům a odborníci je také nechali vyplňovat dotazníky, v nichž měli po nějakou dobu pravidelně popisovat svoje duševní rozpoložení.

Zjistili, že účastníci výzkumu, kteří jsou spíš sovami, aktivními v noci, ale musí se kvůli vykonávání své profese přizpůsobovat biologickým hodinám skřivanů, častěji uváděli, že zažívají depresivní a úzkostné stavy. "Pokud se našemu cirkadiánnímu rytmu snažíme vzdorovat, existuje větší šance, že u nás propukne deprese," uvedla hlavní autorka studie Jessica Tyrrellová.

Zdaleka největšímu riziku výskytu duševních onemocnění podle vědkyně čelí lidé, kterým se střídají ranní a noční směny. Se svými kolegy přitom také vyzkoumala, že skřivani, kteří si ráno rádi přivstanou, hůře snáší, když nemohou chodit spát pravidelně a pracovní doba se jim mění. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

"V každém případě podle našich závěrů platí, že ranním ptáčatům hrozí deprese méně. Netrpí totiž takzvaným sociálním jet lagem, který se objevuje, pokud o víkendu vstáváme a chodíme spát v pozdějších hodinách než ve všední den. Člověk se při něm cítí podobně, jako když cestuje z jednoho časového pásma do druhého a jeho biologické hodiny jsou pak v nesouladu s denní dobou," vysvětlila Tyrrellová.

Jedním z důvodů, proč se u sov mohou častěji vyskytovat depresivní a úzkostné symptomy, může být ale také fakt, že se kvůli preferování pozdějšího vstávání a usínání méně vystavují slunečním paprskům. Ty jsou totiž podle mnoha psychiatrů a terapeutů účinným antidepresivem.

Rozpor mezi cirkadiánním rytmem a pracovní dobou může u sov vést k tomu, že nemají dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, což se na jejich psychické pohodě výrazně odráží. Vědci si ale uvědomují, že souvislost může fungovat i naopak, což by znamenalo, že deprese u lidí vede k nepravidelným spacím návykům. Proto chtějí tuto otázku podrobit dalšímu výzkumu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy