Sovy čelí depresi častěji než skřivani. Pracovat ráno jim není přirozené, tvrdí vědci

Magazín Magazín
10. 6. 2021 11:40
Lidé, kteří se řadí mezi noční ptáky, mohou častěji trpět depresí a úzkostí. Zjistili to britští vědci, podle nichž se sovy ve většině zaměstnání musí přizpůsobovat pracovní době začínající brzy ráno a končící odpoledne, což ovšem neodpovídá jejich biologickým hodinám. Tento nesoulad může podle expertů výrazně přispívat k duševní nepohodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lidé se na základě takzvaného cirkadiánního rytmu, který určuje, kdy je jedinec bdělý a kdy na něj naopak padá únava, dělí na skřivany a sovy. Zatímco první jmenovaní po ránu vstávají z postele plní energie, druzí se naopak po zazvonění budíku nemohou vykopat z postele. Oproti skřivanům ve svých zaměstnáních v časných hodinách podávají slabší výkon a lépe se jim pracuje v noci.

Britští vědci z University of Exeter nyní v nové studii, která vyšla v odborném časopise Molecular Psychiatry, prostřednictvím monitorovacích zařízení analyzovali data od 85 tisíc lidí týkající se jejich zdraví. Někteří patřili k sovám, jiní ke skřivanům a odborníci je také nechali vyplňovat dotazníky, v nichž měli po nějakou dobu pravidelně popisovat svoje duševní rozpoložení.

Zjistili, že účastníci výzkumu, kteří jsou spíš sovami, aktivními v noci, ale musí se kvůli vykonávání své profese přizpůsobovat biologickým hodinám skřivanů, častěji uváděli, že zažívají depresivní a úzkostné stavy. "Pokud se našemu cirkadiánnímu rytmu snažíme vzdorovat, existuje větší šance, že u nás propukne deprese," uvedla hlavní autorka studie Jessica Tyrrellová.

Zdaleka největšímu riziku výskytu duševních onemocnění podle vědkyně čelí lidé, kterým se střídají ranní a noční směny. Se svými kolegy přitom také vyzkoumala, že skřivani, kteří si ráno rádi přivstanou, hůře snáší, když nemohou chodit spát pravidelně a pracovní doba se jim mění. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

"V každém případě podle našich závěrů platí, že ranním ptáčatům hrozí deprese méně. Netrpí totiž takzvaným sociálním jet lagem, který se objevuje, pokud o víkendu vstáváme a chodíme spát v pozdějších hodinách než ve všední den. Člověk se při něm cítí podobně, jako když cestuje z jednoho časového pásma do druhého a jeho biologické hodiny jsou pak v nesouladu s denní dobou," vysvětlila Tyrrellová.

Jedním z důvodů, proč se u sov mohou častěji vyskytovat depresivní a úzkostné symptomy, může být ale také fakt, že se kvůli preferování pozdějšího vstávání a usínání méně vystavují slunečním paprskům. Ty jsou totiž podle mnoha psychiatrů a terapeutů účinným antidepresivem.

Rozpor mezi cirkadiánním rytmem a pracovní dobou může u sov vést k tomu, že nemají dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, což se na jejich psychické pohodě výrazně odráží. Vědci si ale uvědomují, že souvislost může fungovat i naopak, což by znamenalo, že deprese u lidí vede k nepravidelným spacím návykům. Proto chtějí tuto otázku podrobit dalšímu výzkumu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy