SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na celý český Woodstock!

Kultura Kultura
13. 6. 2013 14:35
Nabízíme třikrát dva volné vstupy na trutnovský festival
Natacha Atlas
Natacha Atlas | Foto: natacha-atlas.com

Soutěž - Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz dva lístky na Open air festival v Trutnově. Celkem nabízíme zdarma vstup třem výhercům a jejich doprovodu - tedy třikrát dva lístky.

Vstupenky zašleme výhercům poštou, proto ke své odpovědi připište i adresu. Soutěžit lze do pondělí 17. června 2013 (do 11:00).

Trutnovský festival se letos uskuteční od 15. do 18. srpna. Bude věnován obětem násilného poválečného odsunu. „Před několika lety jsme festival věnovali siru Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před plynovými komorami. Letos chceme připomenout poválečné oběti z „druhé strany" divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech," říká zakladatel a duchovní otec festivalu Martin Věchet.

Foto: Open air Trutnov

Největší zatím ohlášenou hvězdou je zpěvačka a tanečnice, bývalá členka kapely Transglobal Underground Natacha Atlas. „Pozvání Natachy Atlas souvisí s letošním věnováním. Natacha je nejen skvělou zpěvačkou, ale je navíc muslimkou s arabskými a židovskými kořeny. A její původ i způsob, jakým propojuje ve své hudbě prvky různých kultur, to vše jde ruku v ruce s věnováním letošního festivalu - obětem násilného poválečného odsunu," říkají k tomu pořadatelé. 

Další velkou hvězdou je král britského blues John Mayall, od nějž sbíral inspiraci mimo jiné Eric Clapton a který letos oslaví osmdesáté narozeniny. „Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Což byla mnohokrát škoda," říkají pořadatelé a dodávají, že půjde o první zdejší vystoupení hudebníka pod širým nebem.

Foto: Trutnov Open Air

Z domácí scény v Trutnově budou tradičně Plastic People of The Universe, přijedou i Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat, Čokovoko, Vlasta Třešňák Band, Kazety, Mňága a Žďorp, do festivalové mozaiky v posledních dnech přibyli Sunflower Caravan nebo nová tvář folkové scény Beata Bocek. Se speciálním programem přijede Vlasta Redl s kapelou či Buty, kteří se představí s mimořádným festivalovým blokem Jukebox, při němž budou hrát na přání skladby ze svého repertoáru, poslední desku nevyjímaje. Dalšími ohlášenými kapelami jsou Čankišou, legenda česko-slovenského reggae slavící třicetiletí Švihadlo, punkoví Volant, puboví Echt!, Gangnails, Tony & Garage, Hentai Corporation, Velvet Underground Revival, alternativní Květy, slovenští Plastic Swans či Medvěd 009 a Krucipusk, Smola a Hrušky ze Slovenska či Poletíme? z Moravy. Tradičně festival ozvláštní svou přítomností porno-folkař Záviš. S tvrdými rytmy přijedou X-Core či hardcoreová kapela Locomotive, která vystoupí se speciálním koncertem - premiérově s doprovodnou skupinou Wild Sticks, skládající se z několika bubeníků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy