Soutěž krásy je plná rasismu a šikanování. Modelka přiznala, že ji Miss úplně zničila

Magazín Magazín
11. 7. 2019 16:24
Soutěž krásy na pacifickém souostroví Tonga se ocitla pod palbou kritiky poté, co se ukázalo, že ji provází šikana, rasistické urážky a podrazy. Bojovnice za ženská práva volají po tom, aby byly přehlídky krásy zakázány. Loňská miss ve svém proslovu nařkla pořadatele z nevhodného chování, její projev byl však přerušen hlasitou hudbou.
Oficiální fotka Miss Heilala, účastnice soutěže krásy souostroví Tonga.
Oficiální fotka Miss Heilala, účastnice soutěže krásy souostroví Tonga. | Foto: www.facebook.com/missheilalapageant

Loňská vítězka Kalo Funganitaová ve svém projevu uvedla, že z ní kvůli přístupu pořadatelů zůstala jenom skořápka. Studentka práv tvrdí, že byla "podvedená, obelhaná a bylo s ní a její matkou špatně zacházeno". Během plamenného projevu ale neřekla, co přesně se jí stalo. 

Krátce poté, co se pustila do kritiky pořadatelů soutěže, jí totiž pořadatelé vypnuli mikrofon a její slova přerušila hlasitá hudba. Funganitaová nicméně v projevu pokračovala a její slova zachytily ostatní soutěžící na video, které nahrály na sociální sítě. 

"Už je toho dost, už žádná další faleš. Jestli máte žaludek na to, napadat jako skupina určitou osobu takto zbabělým způsobem, pak nebudete mít problém nést následky za to, že o tom bude vědět celý svět," citoval ji britský deník The Guardian

Miss jižního Pacifiku se stala terčem rasistických urážek

Tonžská turistická asociace následně vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila politování nad tím, že Funganitaová se rozhodla veřejně ventilovat svoje problémy.

Kritický projev loňské vítězky Miss Tonga však nebyl jediný dramatický moment slavnostního večera. Vítězka soutěže krásy jihopacifických ostrovů Leoshina Mercy Karihaová, která byla speciálním hostem večera, se údajně stala terčem rasistických urážek, když zrovna pronášela proslov. 

Na Karihaovou, která pochází z Papuy Nové Guiney, údajně někdo z VIP části publika zakřičel, že je "černá, ošklivá a nechutná". Vítězka to potvrdila ve svém příspěvku na Facebooku, ale dodala, že jinak k ní byli ostrované přívětiví. 

Pořadatelé k tomu podotkli, že rasistických projevů vůči Karihaové je jim velmi líto. Dodali, že netolerují "žádnou formu šikany nebo rasismu a berou nařčení velmi vážně". 

Soutěže jsou postaveny na západních ideálech krásy

Bojovnice za práva žen z celé oblasti Pacifiku se nechaly slyšet, že je potřeba přepracovat celý koncept soutěží krásy. "Šikana a sexuální obtěžování se prolínají celou historií soutěží krásy," uvedla například aktivistka Shamima Aliová, ředitelka krizového centra pro ženy na Fidži. 

"Celá myšlenka je navíc postavena na západní představě krásy. Nebere v potaz pacifické ženy, které mají velký zadek, velká prsa a mívají různou barvu pleti. Upřednostňují většinou světlou, hubenou ženu s rovnými vlasy, to ale není představa Pacifiku," dodala Aliová.  

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy