Soumrak Facebooku? Američtí teenageři ho hromadně opouštějí. Dávají přednost YouTube a Snapchatu

Magazín Magazín
5. 6. 2018 9:51
Facebook čelí odlivu amerických teenagerů. Mladí dávají přednost YouTube a Snapchatu. Podle odhadů by sociální síť tak letos mohla přijít o dva a půl milionu uživatelů ve věku do 25 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Američtí teenageři ve velkém opouštějí Facebook, který pro ně byl ještě před třemi lety dominantní sociální platformou.

Jak ukazuje aktuální studie americké společnosti Pew Research Center, na niž upozornil web britského deníku The Guardian, zhruba 85 procent dotázaných ve věku mezi 13 až 17 lety využívá YouTube, 72 procent Instagram, 69 procent aplikaci Snapchat a pouze polovina z nich pak Facebook. 

Autoři průzkumu Teens, Social Media & Technology 2018 rovněž poukazují na to, že preference úzce souvisí s výší příjmu rodiny, z níž dospívající pocházejí, s pohlavím nebo etnickým původem.

Facebook výrazně častěji využívá mládež ze sociálně slabších rodin. Snapchatu dávají přednost dívky, zatímco YouTube je spíše chlapeckou záležitostí. 

Sociologický průzkum dále odhalil, že nejčastěji se s Facebookem identifikují afroameričtí dospívající. Hispánská a bělošská mládež pak dává přednost Snapchatu.

The Guardian připomíná i další studii z letošního února, v níž společnost eMarketer odhalila, že zájem dospívajících Američanů o Facebook poklesl v loňském roce téměř o deset procent, což je třikrát více, než analytikové předpovídali.

Podle odhadů by Facebook letos mohl přijít o další dva a půl milionu uživatelů ve věku do 25 let. 

"Podvědomě jsme svědky tohoto trendu již delší dobu. Mimochodem, moje dvě dcery ve věku 17 a 14 let jsou toho názorným příkladem," uvedl analytik Paul Verna a poukázal na to, že dospívající přinášejí sociálním sítím především obrat plynoucí ze specificky zacílené inzerce.

Demografické změny a odchod dospívajících na jiné sociální sítě představují pro Facebook větší hrozbu než obavy o soukromá data, které se objevily po skandálu se společností Cambridge Analytica.

Navzdory poklesu počtu mladých uživatelů zůstává Facebook největší sociální sítí, měsíčně ho využívá 2,2 miliardy lidí na celém světě. 

Podívejte se: Mark Zuckerberg se omluvil za zneužívání dat

Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy