Soumrak Facebooku? Američtí teenageři ho hromadně opouštějí. Dávají přednost YouTube a Snapchatu

Magazín Magazín
5. 6. 2018 9:51
Facebook čelí odlivu amerických teenagerů. Mladí dávají přednost YouTube a Snapchatu. Podle odhadů by sociální síť tak letos mohla přijít o dva a půl milionu uživatelů ve věku do 25 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Američtí teenageři ve velkém opouštějí Facebook, který pro ně byl ještě před třemi lety dominantní sociální platformou.

Jak ukazuje aktuální studie americké společnosti Pew Research Center, na niž upozornil web britského deníku The Guardian, zhruba 85 procent dotázaných ve věku mezi 13 až 17 lety využívá YouTube, 72 procent Instagram, 69 procent aplikaci Snapchat a pouze polovina z nich pak Facebook. 

Autoři průzkumu Teens, Social Media & Technology 2018 rovněž poukazují na to, že preference úzce souvisí s výší příjmu rodiny, z níž dospívající pocházejí, s pohlavím nebo etnickým původem.

Facebook výrazně častěji využívá mládež ze sociálně slabších rodin. Snapchatu dávají přednost dívky, zatímco YouTube je spíše chlapeckou záležitostí. 

Sociologický průzkum dále odhalil, že nejčastěji se s Facebookem identifikují afroameričtí dospívající. Hispánská a bělošská mládež pak dává přednost Snapchatu.

The Guardian připomíná i další studii z letošního února, v níž společnost eMarketer odhalila, že zájem dospívajících Američanů o Facebook poklesl v loňském roce téměř o deset procent, což je třikrát více, než analytikové předpovídali.

Podle odhadů by Facebook letos mohl přijít o další dva a půl milionu uživatelů ve věku do 25 let. 

"Podvědomě jsme svědky tohoto trendu již delší dobu. Mimochodem, moje dvě dcery ve věku 17 a 14 let jsou toho názorným příkladem," uvedl analytik Paul Verna a poukázal na to, že dospívající přinášejí sociálním sítím především obrat plynoucí ze specificky zacílené inzerce.

Demografické změny a odchod dospívajících na jiné sociální sítě představují pro Facebook větší hrozbu než obavy o soukromá data, které se objevily po skandálu se společností Cambridge Analytica.

Navzdory poklesu počtu mladých uživatelů zůstává Facebook největší sociální sítí, měsíčně ho využívá 2,2 miliardy lidí na celém světě. 

Podívejte se: Mark Zuckerberg se omluvil za zneužívání dat

Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy