Létající luxus krále rokenrolu. Elvisova letadla čeká dražba

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2015 21:45
Soukromé letouny Elvise Presleyho vystavené 30 let v Gracelandu jsou nyní na prodej.
Letadlo Elvise Presleyho - Hound Dog II
Letadlo Elvise Presleyho - Hound Dog II | Foto: Reuters

Washington - Dva soukromé letouny Elvise Presleyho, Lisa Marie a Hound Dog II, jdou do aukce. Stroje podle zpravodajské stanice BBC nejsou schopny letu a byly přes 30 let vystaveny v Gracelandu, někdejším honosném venkovském sídle Presleyho v Memphisu.

Letadlo Lisa Marie, které Presley pojmenoval po své dceři, koupil král rokenrolu v roce 1975, dva roky před smrtí, za zhruba 300 tisíc dolarů. Upravil ho do luxusní podoby zahrnující apartmá s postelí, konferenční místnost, koupelnu s pozlacenými kachličkami a stereosystém s 50 reproduktory.

Jde o letoun Convair 880. Na kormidle je vyobrazena zkratka TCB odkazující na Elvisovo osobní motto Taking Care of Business.

S letadly se draží i Elvisův pozemek

Naposledy letoun transportoval Presleyho ženu Priscillu a herce George Hamiltona na pohřeb hudebníka. Presleyho otec Vernon letadlo prodal v roce 1978, a než ho zakoupilo konsorcium majitelů Gracelandu, mělo ještě další dva majitele.

Druhý letoun je Lockheed JetStar, který Presley koupil rovněž v roce 1975 jako dočasný dopravní prostředek, než bude renovována Lisa Marie. Oba letouny jdou do dražby jako jedna položka. Kupující má rovněž možnost přikoupit pozemek vedle Gracelandu, aby mohl letadla vystavit nezávisle na sousedním Presleyho muzeu.

Aukční síň Julien's letouny nabízí v uzavřené dražbě, kdy kupující předkládají zapečetěné nabídky.

 

Právě se děje

Další zprávy