Soud v Itálii neuvěřil oběti znásilnění, byla údajně příliš maskulinní a ošklivá

ČTK ČTK
13. 3. 2019 15:22
Italský odvolací soud zrušil před několika dny verdikt soudu nižší instance a nařídil nový proces v kauze, v níž byli v roce 2017 zproštěni obžaloby ze znásilnění dva muži. Jedním z argumentů obhajoby, které soud ve městě Ancona před dvěma lety vyhověl, bylo, že znásilněná je "příliš maskulinní" a ošklivá na znásilnění, a obvinění si podle soudu vymyslela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zdůvodnění ze zprošťujícího verdiktu se na veřejnost dostalo až v pátek, kdy odvolací soud rozsudek z roku 2017 zrušil a nařídil nový proces. To přivítaly feministky, které kvůli tomu v pátek demonstrovaly před budovou soudu v Anconě. Informoval o tom deník The Guardian.

Případ se týká událostí z roku 2015, kdy dva muži podle obžaloby znásilnili tehdy dvaadvacetiletou Peruánku. Podle lékařské zprávy měla dívka v krvi vysokou dávku sedativ a utrpěla zranění jako následek znásilnění. Uspávací prášek dali podle obžaloby dívce muži do pití v baru.

V roce 2016 byli oba za znásilnění odsouzeni, ale následující rok je obžaloby zprostil soud tvořený třemi soudkyněmi, které označily výpověď oběti za nevěrohodnou. Zdůvodnily to více argumenty, ale jeden z nich byl i ten, že "dívka byla příliš maskulinní". Podle obhajoby dívka nebyla znásilněna, protože "se mužům nelíbila, byla příliš ošklivá".

Podobné zdůvodnění připomíná výrok nynějšího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který ještě jako poslanec před několika lety v parlamentu urazil svou kolegyni Maríi Rosariovou. V debatě o násilných činech v Brazílii jí tehdy řekl, že ona se nemusí bát, ji by nikdo neznásilnil, protože je ošklivá. Bolsonaro, který za výrok dostal pokutu, proslul i dalšími nevybíravými komentáři na adresu žen, etnických menšin či homosexuálů, za některé z nich si vysloužil také obvinění z rasismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

Další zprávy