Soud v Itálii neuvěřil oběti znásilnění, byla údajně příliš maskulinní a ošklivá

ČTK ČTK
13. 3. 2019 15:22
Italský odvolací soud zrušil před několika dny verdikt soudu nižší instance a nařídil nový proces v kauze, v níž byli v roce 2017 zproštěni obžaloby ze znásilnění dva muži. Jedním z argumentů obhajoby, které soud ve městě Ancona před dvěma lety vyhověl, bylo, že znásilněná je "příliš maskulinní" a ošklivá na znásilnění, a obvinění si podle soudu vymyslela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zdůvodnění ze zprošťujícího verdiktu se na veřejnost dostalo až v pátek, kdy odvolací soud rozsudek z roku 2017 zrušil a nařídil nový proces. To přivítaly feministky, které kvůli tomu v pátek demonstrovaly před budovou soudu v Anconě. Informoval o tom deník The Guardian.

Případ se týká událostí z roku 2015, kdy dva muži podle obžaloby znásilnili tehdy dvaadvacetiletou Peruánku. Podle lékařské zprávy měla dívka v krvi vysokou dávku sedativ a utrpěla zranění jako následek znásilnění. Uspávací prášek dali podle obžaloby dívce muži do pití v baru.

V roce 2016 byli oba za znásilnění odsouzeni, ale následující rok je obžaloby zprostil soud tvořený třemi soudkyněmi, které označily výpověď oběti za nevěrohodnou. Zdůvodnily to více argumenty, ale jeden z nich byl i ten, že "dívka byla příliš maskulinní". Podle obhajoby dívka nebyla znásilněna, protože "se mužům nelíbila, byla příliš ošklivá".

Podobné zdůvodnění připomíná výrok nynějšího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který ještě jako poslanec před několika lety v parlamentu urazil svou kolegyni Maríi Rosariovou. V debatě o násilných činech v Brazílii jí tehdy řekl, že ona se nemusí bát, ji by nikdo neznásilnil, protože je ošklivá. Bolsonaro, který za výrok dostal pokutu, proslul i dalšími nevybíravými komentáři na adresu žen, etnických menšin či homosexuálů, za některé z nich si vysloužil také obvinění z rasismu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy