Sopka chrlící lávu vytvořila nový ostrov. Stále se zvětšuje

jaz
3. 3. 2015 15:51
Láva vytváří novou pevninu u neobydleného ostrova poblíž Tokia. Pobřežní stráž varuje lodě, aby se oblasti se žhavou pevninou zdaleka vyhnuly.
Foto: YouTube

Tokio – Sopečná erupce u ostrova Nišinošima jižně od hlavního města Japonska začala už 20. listopadu 2013. Od té doby je sopka neustále činná a podle odborníků, kteří ji monitorují, dojde k výbuchu pětkrát až šestkrát za minutu.

Díky této nepřetržité aktivitě vznikla pevnina o rozměrech cca 2,5 čtverečních kilometrů. Nový ostrov, který se nachází zhruba 1000 kilometrů od Tokia, se díky přibývání lávy neustále zvětšuje.

Růst ostrova je tak rychlý, že se za posledních 15 měsíců zvětšil až 52krát. Na žhavou oblast upozorňuje i japonská pobřežní stráž, která sleduje rozrůstající se pevninu, jež se dokonce začala spojovat se svým sousedem a vytváří tak jeden velký ostrov.

Aktivní sopečné oblasti by se měly vyhýbat i lodě. Žhavá láva nezvykle zbarvuje okolní vody působením minerálů a sopečných plynů. Nad oceánem se tak vznáší bílé obláčky páry.

Sopka je aktivní od roku 2013 | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 49 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy