Solo je Star Wars pro hardcore fanoušky. Disney ukazuje, že myslí opravdu na všechny

Jarda Konáš
27. 5. 2018 12:08
Ponechme stranou recenze na nový snímek Solo: Star Wars Story a zaměřme se na jeho dopad v rámci celé filmové ságy. Naznačuje totiž zajímavý vývoj v politice společnosti Disney, která jako kdyby se rozhodla točit dva druhy Star Wars filmů pro dvě různé cílovky, píše Jarda Konáš.
Alden Ehrenreich (vlevo) výtečně okoukal herectví Harrisona Forda, původního představitele Hana Sola, aniž by ho imitoval. | Video: Falcon

Není snadné psát o Solo: Star Wars Story a vyhnout se zároveň spoilerům. Zásadní je ovšem vrátit se k momentu, kvůli kterému velká část fanoušků propadla skepsi: ke koupi práv na Star Wars společností Disney a následným prohlášením, že cokoliv kromě filmů a seriálu Clone Wars, co do té doby pod značkou Star Wars vyšlo, se stává nekanonickými příběhy. To znamená, že pozbyly platnost a Disney plánuje od nuly celé expanded universe stavět znovu.

Ovšem ne tak úplně. Mezi nejoblíbenější Star Wars romány, které jsou dnes nekanonické, patří jednoznačně i trilogie známá jako Han Solo Adventures (první román Han Solo at Star's End vyšel už v roce 1979). Ta se zabývá přesně tím obdobím, které nyní Disney se snímkem Solo přepisuje. A spoustu fanoušků jistě potěší, že některé prvky z oblíbeného, ale nekanonického příběhu Hana Sola snímek využívá, čímž z nich opět vytváří oficiální kánon.

Stejně tak nový film permanentně pomrkává na nejstarší a střední generaci fanoušků. Vtípky, odkazy, skryté náznaky sahající hluboko do éry první trilogie rozněžní srdce každého pamětníka a naopak - divák, který Star Wars objevil až s aktuální trilogií, si z filmu Solo odnese nejspíš jen tu akční podívanou.

Jako kdyby se Disney rozhodl pro politiku dvou Star Wars. Sága pokračuje v tom roky nastaveném duchu pohádkových příběhů, které na sebe nabalují nové a nové generace fanoušků a obsahem míří na nenáročného, s odpuštěním laického diváka. Je to otevřená filmová série, do které lze naskočit kdykoliv a vzdělání si doplnit zpětně.

Spin-off filmy jdou naprosto opačným směrem. Zatímco Rogue One bylo nostalgické zamávání všem fanouškům původní trilogie, Solo jde ještě dál a cíleně oslovuje zapřísáhle nadšence, kteří dny a měsíce svého života věnovali čtení knih, komiksů, hraní počítačových her nebo sledování seriálů ze světa Star Wars. Ti dostávají v novém filmu co chvíli na talíři nějakou lahůdku, nad kterou se když ne zasmějí, tak minimálně zatetelí.

Je to sympatický přístup. Disney tak totiž hardcore fandům, kteří po prodeji značky Star Wars propadli skepsi, přesvědčivě vzkazuje: "Nebojte, myslíme i na vás!".

Podívejte se: Jak viděl Solo: Star Wars Story Kamil Fila?

Další díl Star Wars o zrodu pašeráka Hana Sola je přiměřeně vtipný a akční, ale znovu jít na tento film mě neláká, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

Další zprávy