Europoslankyně si přímo u řečnického pultu ustřihla vlasy

Associated Press lis Associated Press, lis
6. 10. 2022 12:03
Švédská europoslankyně Abir Al-Sahlaniová si v Evropském parlamentu ustřihla u řečnického pultu vlasy. Gestem chtěla vyjádřit podporu íránským ženám, které v zemi protestují. Uvedla, že občané Evropské unie požadují bezpodmínečné a okamžité ukončení násilí páchaného na ženách i mužích v Íránu.
Video: Associated Press

"Dokud nebude Írán svobodný, bude náš hněv větší než hněv jejich utlačovatelů. Dokud nebudou íránské ženy svobodné, budeme stát při vás," uvedla u řečnického pultu Al-Sahlaniová.

Než si europoslankyně ustřihla kus vlasů, řekla, že občané a příslušníci Evropské unie požadují bezpodmínečné a okamžité ukončení násilí páchaného na ženách a mužích v Íránu.

Stříhání vlasů se stalo gestem protivládních protestů v Íránu. Ty vyvolala smrt Mahsy Amíniové, která upadla do kómatu poté, co ji kvůli nevhodnému oblečení zadržela obávaná mravnostní policie. Dvaadvacetiletá žena o tři dny později zemřela v nemocnici. Provinila se údajně jen tím, že jí vykukovaly vlasy z muslimského šátku. 

V Íránu si tak ženy nejen při demonstracích začaly stříhat vlasy a gesto se rozšířilo po celém světě. Videa a fotografie žen, které si zkracují vlasy ve znamení solidarity s íránskými ženami, se staly virálními.

Video: Aktuálně.cz/Associated Press/Reuters/Twitter
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy