Europoslankyně si přímo u řečnického pultu ustřihla vlasy

Associated Press lis Associated Press, lis
6. 10. 2022 12:03
Švédská europoslankyně Abir Al-Sahlaniová si v Evropském parlamentu ustřihla u řečnického pultu vlasy. Gestem chtěla vyjádřit podporu íránským ženám, které v zemi protestují. Uvedla, že občané Evropské unie požadují bezpodmínečné a okamžité ukončení násilí páchaného na ženách i mužích v Íránu.
Video: Associated Press

"Dokud nebude Írán svobodný, bude náš hněv větší než hněv jejich utlačovatelů. Dokud nebudou íránské ženy svobodné, budeme stát při vás," uvedla u řečnického pultu Al-Sahlaniová.

Než si europoslankyně ustřihla kus vlasů, řekla, že občané a příslušníci Evropské unie požadují bezpodmínečné a okamžité ukončení násilí páchaného na ženách a mužích v Íránu.

Stříhání vlasů se stalo gestem protivládních protestů v Íránu. Ty vyvolala smrt Mahsy Amíniové, která upadla do kómatu poté, co ji kvůli nevhodnému oblečení zadržela obávaná mravnostní policie. Dvaadvacetiletá žena o tři dny později zemřela v nemocnici. Provinila se údajně jen tím, že jí vykukovaly vlasy z muslimského šátku. 

V Íránu si tak ženy nejen při demonstracích začaly stříhat vlasy a gesto se rozšířilo po celém světě. Videa a fotografie žen, které si zkracují vlasy ve znamení solidarity s íránskými ženami, se staly virálními.

Video: Aktuálně.cz/Associated Press/Reuters/Twitter
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy