Solární cyklostezka vyrábí energii, metr stál milion korun

jaz
14. 11. 2014 8:20
V Holandsku byla slavnostně uvedena do provozu část cyklostezky, která je schopná napájet energií jeden rodinný dům.
Foto: Twitter / Climate Progress

Amsterdam Cyklostezka SolarRoad spojující předměstí Krommenie a Wormerveer se může pochlubit světovou raritou. Část cesty totiž dokáže vyrábět solární energii. Nizozemský výzkumný ústav TNO přestavěl 100 metrů dlouhý úsek za 3,5 milionu eur, což je v přepočtu necelých 100 milionů korun.

Uvnitř betonujsou v jednom jízdním směru zabudované solární panely z krystalického křemíku, na nichž je položena vrstva průsvitného tvrzeného skla. Silnice je mírně nakloněna, aby mohla absorbovat sluneční záření a zároveň využít dešťové vody k přirozenému čištění. Odborníci přesto dodávají, že takto využité solární panely nejsou plně efektivní a vyprodukují o 30 procent méně energie.

Nizozemské hlavní město plánuje v budoucnu pokračovat v budování solárních silnic, které mohou napájet přilehlé osvětlení, semafory nebo elektromobily. Podle odhadů by další 100metrový úsek cyklostezky dokončený v roce 2016 mohl zásobit energií až tři rodinné domy.

Upravený úsek ve středu slavnostně otevřeli jízdou na kole nizozemský ministr hospodářství Henk Kamp a místní starostka Elisabeth Post. Běžně se na této trase projede v průměru dva tisíce cyklistů denně.

Jak informoval The Guardian, podobnou cestou se také vydali dva američtí inženýři Jolie a Scott Brusaw, kteří získali vládní kontrakt na postavení prototypu solární silnice. Podle odhadů by přestavba amerických silnic na solární ztrojnásobila produkci energie a snížila skleníkové plyny o 75 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy