Sokol: Vidím tu zase svazáky jako vyšitý. Jde jim o moc, ne o lepší svět

Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Martin Krepindl Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
6. 9. 2020 7:30
Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol vzpomíná na mládí prožité v normalizaci v cyklu Husákovy děti. Byl ve škole průšvihář? Jak vzpomíná na prezidenta, který vtiskl jméno celé generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků? A kdy musí při vzpomínkách přemáhat pláč?
Alexander Hemala se ptá Husákova dítěte Ondřeje Sokola. | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

V projektu Aktuálně.cz Husákovy děti vystupují osobnosti narozené mezi
lety 1968 a 1983. Jak prožily mládí v tuhé normalizaci? Co říkají na pocity
lidí, kterým se po minulém režimu stýská? Jak těžké je nepodlehnout
nostalgii? Odpovědi i na tyto otázky najdete každé nedělní ráno na
Aktuálně.cz.

Otázky hostům pokládá dlouholetý hlasatel České televize Alexander
Hemala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy