Raper Snoop Dogg střílí na Donalda Trumpa. Nový videoklip vzbuzuje kontroverze

mdan
20. 3. 2017 9:00
V novém videoklipu ke skladbě Lavender naznačuje americký raper smrt Donalda Trumpa. Stranou nenechává ani rasové problémy současných Spojených států a policejní brutalitu. Snoop Dogg uvedl, že neměl v úmyslu udělat kontroverzní píseň, ale skladbu, která by byla "skutečným hlasem lidí, kteří hlas nemají".
Ronald Klump a Snoop Dogg v novém videoklipu Lavender.
Ronald Klump a Snoop Dogg v novém videoklipu Lavender. | Foto: Youtube video

Americký raper Snoop Dogg čelí kritice poté, co ve svém novém videoklipu k remixu skladby Lavender nechal zastřelit klauna představujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Klip, ve kterém figuruje také haitsko-kanadský DJ Kaytranada, byl nedávno nahrán na Youtube. Ukazuje alternativní realitu, ve které jsou obyvatelé Spojených států klauny a v televizi se objevuje prezident Ronald Klump, které oznamuje deportaci všech psů (anglický originál doggs odkazuje na raperovo umělecké jméno).

Snoop Dogg video, Donald Trump
Snoop Dogg video, Donald Trump | Foto: Youtube video

O několik scén později míří Snoop Dogg hračkou ve tvaru zbraně na Klumpa a z pistole vystřelí vlaječku s nápisem "Bang". Klump zůstává stát na místě nezraněn.

Rubio: Zavražděného prezidenta už jsme tady jednou měli

Videoklip byl na sociálních sítích ostře kritizován prezidentovými podporovateli. "Snoop tohle neměl dělat," uvedl pro server TMZ republikánský senátor Marco Rubio, který prohrál s Trumpem v prezidentské kandidatuře.

Ačkoliv je Rubio fanouškem hip hopu, dodal, že "zavražděného prezidenta už jsme tady jednou měli, takže na něco takového by lidi měli být opravdu opatrní."

Časopis Newsweek dodal, že videoklip má jasný politický podtext. Herec Michael Rapaport hraje klauna-otce, jehož zastaví klaun-policista pro kouření během řízení. Policista poté Rapaporta zastřelí pistolí se třpytky, zatímco kolemjdoucí člověk celou scénu natočí na svůj smartphone.

Režisér videa Jesse Wellens, jehož kanál na Youtube PrankvsPrank má více než deset milionů odběratelů, uvedl pro magazín Billboard, že video bylo inspirováno zastřelením Philanda Castila.

Snoop Dogg, video
Snoop Dogg, video | Foto: Youtube video

Dvaatřicetiletý Castilo byl zastřelen ve svém autě v Minnesotě loni v červenci poté, co jej zastavil ke kontrole policista. Jeho partnerka celou smrt natáčela a živě přenášela na sociálních sítích. Smrt Castila vyvolala ve Spojených státech řadu protestů.

Proti policejní brutalitě i prezidentovi

"Když jsem psal scénář videa, objevilo se video zastřelení Castila a způsobilo poprask. Chtěli jsme ukázat že to, co se děje je směšné klaunovství," uvedl Wellens pro Billboard.

Snoop Dogg řekl Billboardu, že neměl v úmyslu udělat kontroverzní píseň, ale skladbu, která by byla "skutečným hlasem lidí, kteří hlas nemají". Slova písně brojí proti policejní brutalitě: "Snažím se udržet před smrtí v těchto z***vených ulicích/Do ha**lu s policií/Z pohledu černocha," cituje Newsweek.

Raper taky kritizuje Trumpovo antiimigrační nařízení o zákazu vstupu občanů muslimských zemí do Spojených států. "Odehrává se spousta klaunských s*aček, o kterých můžeme celý den mluvit do telefonu, ale je pár věcí, které jsme ve videu chtěli zachytit, jako je policie, prezident a život obecně," objasnil videoklip Snoop Dogg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy