Snaha o záchranu klimatu krachuje. Emisí přibývá

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Vanda Králová
23. 11. 2008 17:48
Zpráva OSN kritizuje státy bývalého východního bloku
Země bývalého východního bloku vypouštějí ročně víc emisí, než by měly.
Země bývalého východního bloku vypouštějí ročně víc emisí, než by měly. | Foto: Reuters

Oslo/Praha - Když se před 16 lety podepisovala takzvaná Rámcová dohoda o klimatu, vyspělé země v ní slibovaly, že postupně výrazně sníží množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Nestalo se.

Naopak - objem CO2 a dalších látek, které se do vzduchu dostávají, od roku 2000 roste. Ukazuje to statistika, kterou tento týden zveřejnila OSN.

Nová zpráva kritizuje rozvinuté průmyslové země. Negativní vysvědčení si ale tentokrát vysloužily hlavně státy takzvaného bývalého sovětského bloku, píše agentura Reuters. A k nim patří i Česká republika.

Oproti roku 1990 se sice emise skleníkových plynů v roce 2006 snížily o asi pět procent. V porovnání s rokem 2000 ale naopak vzrostly, a to zhruba o 2,5 procenta.

Čtyřicet vyspělých průmyslových zemí, které se k dohodě v roce 1992 připojily a mezi něž patří - na rozdíl od Kjótského protokolu - i USA, vypustilo před dvěma lety do vzduchu kolem 18 miliard tun oxidu uhličitého, píše se ve výroční zprávě Klimatického panelu OSN.

Čtěte také: Emise CO2 od loňska celosvětově vzrostly o 3%

"Emise skleníkových plynů v průmyslových státech neustále rostou," uvedla OSN.

Kritika východní Evropy

Nebýt toho, že se po pádu Železné opony ve střední a východní Evropě hromadně zavíraly továrny, a množství emisí tak v Evropě jako celku během několika mála let výrazně kleslo, byla by bilance ještě horší.

Podle expertů by se dokonce dalo mluvit o krachu snahy o záchranu klimatu.

Jenže: to, co platilo v letech devadesátých, už o deset let později neplatí. Průmysl v bývalém východním bloku se znovu rozjel. A spolu se spouštěním nových provozů a zvyšujícím se počtem automobilů roste i množství škodlivin, které se do vzduchu dostává.

Podle OSN je nový trend znát. Emise skleníkových plynů se ve východní Evropě od roku 2000 zvýšily o 7,4 procenta na celkem 3,7 miliardy tun.

Emise v Česku

Kouřící peugeot

Celkové množství vypouštěného CO2 (tun/rok):

  • 2006 - 82 389 467
  • 2005 - 80 705 861
  • 2004 - 84 760 749

Největší znečištění z hlediska krajů (% z celkového objemu):

  • 2006 - 1. Ústecký (39%), 2. Moravskoslezský (23%), 3. Středočeský (11%)
  • 2005 - 1. Ústecký (39%), 2. Moravskoslezský (22%), 3. Středočeský (12%)
  • 2004 - 1. Moravskoslezský (22%), 2. Ústecký (17%), 3. Středočeský (15%)

Zdroj: IRZ

"Čísla jasně dokazují, jak naléhavě musíme v OSN jednat. V Poznani musíme výrazně pokročit a rychle vytvořit novou smlouvu, která by řešila problém klimatických změn," řekl vedoucí sekretariátu klimatického panelu OSN Yvo de Boer.

V polské Poznani se má letos v prosinci zrodit základ dohody, která nahradí Kjótský protokol, definitivní verze by měla být hotova na konci příštího roku. Platit by měla začít v roce 2012.

České skleníkové plyny

Podle expertů OSN by měly emise dosáhnout vrcholu v roce 2015 a pak začít postupně klesat. Jedině tak se ještě můžeme vyhnout katastrofálním klimatickým změnám, které způsobí nedostatek vody a potravin, silné bouře či rozsáhlé záplavy.

Souvislosti: Klimatické křivdy porušují lidská práva, tvrdí Oxfam

Česká republika vypustila podle Integrovaného registru znečištění v roce 2006 do ovzduší asi 82,5 miliónu tun oxidu uhličitého. To je o 2 procenta méně než v roce 2004, ale o dvě procenta víc než v roce 2005.

Největší znečišťovatelé sídlí v Ústeckém kraji. Ten "vyrobil" v roce 2006 39 procent ročního objemu českých emisí. Na dalších místech figurují Moravskoslezský a Středočeský kraj s 23, respektive 11 procenty.

Pořadí bylo stejné i v roce 2005, rok předtím figuroval na prvním místě Moravskoslezský kraj.

Vůbec nejvíc se na produkci CO2 podepisuje výroba elektřiny, následují výroba kovů a jejich zpracování a chemický průmysl.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy