Snad každý potápěč sní o Kajmanských ostrovech

Adam Pešek
8. 7. 2011 16:00
Finanční, ale i potápěčský ráj se nachází na karibských Kajmanských ostrovech
pláž Seven Mile Beach na Kajmanských ostrovech
pláž Seven Mile Beach na Kajmanských ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Díky zvláštní daňové politice sídlí na Kajmanských ostrovech desítky světových bank a podobně exkluzivní služby nabízí karibské souostroví i potápěčům. Pod průzračnou hladinou žije nedotčený podmořský svět, korály hýří barvami a mezi rybami se proplétají chobotnice, langusty či rejnoci. Historické vraky u pobřeží pak souostroví dělají učiněným potápěčským rájem a na své si přijdou i amatérští průzkumníci světa pod hladinou. Maličká země ,čítající tři ostrovy, má totiž i velký počet pláží vhodných ke šnorchlování.

Ohromný korálový masiv se nachází v destinaci Bloody Bay Marine Parkna u severního pobřeží ostrova Little Cayman. Atol začíná zhruba šest metrů pod hladinou a jde až do hloubky téměř dvou kilometrů, vzhledem ke svým proporcím si ho však užijí jen pokročilejší potápěči.

atol u ostrova Cayman Brac, Kajmanské ostrovy
atol u ostrova Cayman Brac, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Pro amatéry je ideální Stingray City na největším z ostrovů Grand Cayman. V křišťálově průhledné vodě plavou desítky rejnoků, kteří si na celoročně aktivní turismus už zvykli. Není tak problém je krmit, hladit nebo si s těmi nejpřítulnějšími dokonce pohrát.

vrak sovětské válečné lodi Capt Keith Tibbets, Kajmanské ostrovy
vrak sovětské válečné lodi Capt Keith Tibbets, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thikstock

Podpora tohoto specifického turistického sektoru zašla až tak daleko, že se letos v lednu kajmanská vláda rozhodla moře obohatit o další monument v podobě potopení lodi typu Kittiwake u nejznámější pláže Seven Mile Beach. Tu tvoří pobřežní pás mezi městy George Town a West Bay o délce devíti kilometrů a lemuje ho řada barů a restaurací se specialitami karibské kuchyně či luxusní hotely s vlastními bazény a zahradami. Všeobecně tak oblast symbolizuje nejvyšší možný komfort celých ostrovů. Podobný osud jako Kittiwake pak potkal i sovětskou válečnou loď Capt Keith Tibbetts, nicméně vraků k prozkoumání je podstatně víc.

Také suchá zem má návštěvníkům co nabídnout. Kromě několika ptačích rezervací na Little Caymanu se můžete kochat například botanickým parkem královny Alžběty II. s bohatou flórou nebo zamířit na želví farmu u pláže Boatswain's Beach. Oblíbené jsou i špičaté černé skalní útvary zvané Hell a překvapivě na ostrově můžete narazit i na několik málo historických památek. Třeba východně od hlavního města George Town stojí nejstarší stavba ostrova, hrad Pedro St. James z roku 1780.

šnorchlování s rejnoky ve Stingray City, Kajmanské ostrovy
šnorchlování s rejnoky ve Stingray City, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Vzhledem k možnostem turistického vyžití nebudou poměrně vysoké ceny na Kajmanských ostrovech žádným překvapením. Češi tento karibský ráj teprve objevují a nabídka zájezdů tak není příliš rozsáhlá. Dovolenou v podobě splněného potápěčského snu si můžete vychutnat za ceny od šedesáti tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy