Snad každý potápěč sní o Kajmanských ostrovech

Adam Pešek
8. 7. 2011 16:00
Finanční, ale i potápěčský ráj se nachází na karibských Kajmanských ostrovech
pláž Seven Mile Beach na Kajmanských ostrovech
pláž Seven Mile Beach na Kajmanských ostrovech | Foto: Isifa/Thinkstock

Díky zvláštní daňové politice sídlí na Kajmanských ostrovech desítky světových bank a podobně exkluzivní služby nabízí karibské souostroví i potápěčům. Pod průzračnou hladinou žije nedotčený podmořský svět, korály hýří barvami a mezi rybami se proplétají chobotnice, langusty či rejnoci. Historické vraky u pobřeží pak souostroví dělají učiněným potápěčským rájem a na své si přijdou i amatérští průzkumníci světa pod hladinou. Maličká země ,čítající tři ostrovy, má totiž i velký počet pláží vhodných ke šnorchlování.

Ohromný korálový masiv se nachází v destinaci Bloody Bay Marine Parkna u severního pobřeží ostrova Little Cayman. Atol začíná zhruba šest metrů pod hladinou a jde až do hloubky téměř dvou kilometrů, vzhledem ke svým proporcím si ho však užijí jen pokročilejší potápěči.

atol u ostrova Cayman Brac, Kajmanské ostrovy
atol u ostrova Cayman Brac, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Pro amatéry je ideální Stingray City na největším z ostrovů Grand Cayman. V křišťálově průhledné vodě plavou desítky rejnoků, kteří si na celoročně aktivní turismus už zvykli. Není tak problém je krmit, hladit nebo si s těmi nejpřítulnějšími dokonce pohrát.

vrak sovětské válečné lodi Capt Keith Tibbets, Kajmanské ostrovy
vrak sovětské válečné lodi Capt Keith Tibbets, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thikstock

Podpora tohoto specifického turistického sektoru zašla až tak daleko, že se letos v lednu kajmanská vláda rozhodla moře obohatit o další monument v podobě potopení lodi typu Kittiwake u nejznámější pláže Seven Mile Beach. Tu tvoří pobřežní pás mezi městy George Town a West Bay o délce devíti kilometrů a lemuje ho řada barů a restaurací se specialitami karibské kuchyně či luxusní hotely s vlastními bazény a zahradami. Všeobecně tak oblast symbolizuje nejvyšší možný komfort celých ostrovů. Podobný osud jako Kittiwake pak potkal i sovětskou válečnou loď Capt Keith Tibbetts, nicméně vraků k prozkoumání je podstatně víc.

Také suchá zem má návštěvníkům co nabídnout. Kromě několika ptačích rezervací na Little Caymanu se můžete kochat například botanickým parkem královny Alžběty II. s bohatou flórou nebo zamířit na želví farmu u pláže Boatswain's Beach. Oblíbené jsou i špičaté černé skalní útvary zvané Hell a překvapivě na ostrově můžete narazit i na několik málo historických památek. Třeba východně od hlavního města George Town stojí nejstarší stavba ostrova, hrad Pedro St. James z roku 1780.

šnorchlování s rejnoky ve Stingray City, Kajmanské ostrovy
šnorchlování s rejnoky ve Stingray City, Kajmanské ostrovy | Foto: Isifa/Thinkstock

Vzhledem k možnostem turistického vyžití nebudou poměrně vysoké ceny na Kajmanských ostrovech žádným překvapením. Češi tento karibský ráj teprve objevují a nabídka zájezdů tak není příliš rozsáhlá. Dovolenou v podobě splněného potápěčského snu si můžete vychutnat za ceny od šedesáti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy