Smrt Petra Hapky je národní ztráta, vzpomíná Michal Horáček

ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 11. 2014 11:15
Výrazná lidská i hudební osobnost, shodují se kolegové, kteří vzpomínají na skladatele Petra Hapku. Ten zemřel 25. listopadu ve věku 70 let.
Petr Hapka a Michal Horáček
Petr Hapka a Michal Horáček | Foto: Profimedia.cz

PrahaPetr Hapka se narodil 13. května 1944 v Praze v rodině operetní zpěvačky a malíře, mezi jeho příbuzné patřil i skladatel Franz Lehár. Hrát na klavír se i díky vrozeným vlohám naučil ve třech letech a ve čtyřech složil první písničky. Studoval herectví u Oldřicha Nového, působil jako pianista v divadlech, pro která také skládal scénickou hudbu. Už v 60. letech se objevil v několika epizodních rolích před kamerou a filmu se začal věnovat naplno s nástupem normalizace, ovšem jako skladatel.

Sám Hapka si nejvíc cenil spolupráci se dvěma Juraji, Jakubiskem a Herzem. „Jejich filmy se nedají brát jako kšeft, protože jsou geniální,“ řekl jednou skladatel.

Zpráva o úmrtí Petra Hapky zarmoutila také režiséra Juraje Jakubiska, kterého s ním pojilo i přátelství. „Navštěvoval jsem ho i v poslední době a jsem rád, že jeho skon přišel rychle - zavřel prý oči a najednou nebyl,“ řekl Jakubisko ČTK.

Jak uvedl, vděčí mu i za úspěchy Tisícročné včely či snímků Postav dom, zasaď strom či Perinbaba. „On byl skutečně mimořádný hudebník. Udělal mně i motiv na můj poslední snímek Bathory, ale bohužel jeho zdravotní stav mu nedovolil, aby ho instrumentoval. Věřím, že ho ještě v jiném projektu použiju,“ dodal.

Lev salónů

Na Hapku vzpomíná i režisér Juraj Herz, který o skladateli mluví jako o výrazné osobnosti. „Já jsem ho nechtěl vidět bezmocného, protože jsem ho znal jako velice výraznou osobnost, jako zdravého, schopného člověka,“ řekl Českému rozhlasu.

Karel Gott – Má píseň
Karel Gott – Má píseň | Video:

Jedním z prvních autorských zářezů Petra Hapky byla jazzem inspirovaná skladba Má píseň, kterou v roce 1964 nazpíval Karel Gott. Ten na Hapku vzpomíná jako na „lva salónů a výraznou uměleckou a lidskou osobnost.“

S textařem Michalem Horáčkem, zřejmě nejvýraznějším hudebním kolegou, napsal několik nezapomenutelných hitů nejen pro Hanu Hegerovou (za všechny jmenujme Levandulovou, Potměšilého hosta nebo Vanu plnou fialek), ale i na společná alba. Na těch dostal prostor i Michael Kocáb, jenž vtiskl hlas skladbám jako S cizí ženou v cizím pokoji, Stáří nebo V penziónu Svět.

„Celý život jsem ho obdivoval. Jeho obrovskou invenci, neotřelost a originalitu. Každá písnička byla solitérem,“ řekl Kocáb v Českém rozhlase.

S textařem Michalem Horáčkem pojilo Hapku kromě hudební spolupráce i přátelství. „Nebude chybět jenom mně a rodině. Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní,“ napsal včera večer na svůj Facebook Michal Horáček a dodal: „Ať je ti lehká zem, Petře.“

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy