Smrt Petra Hapky je národní ztráta, vzpomíná Michal Horáček

ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 11. 2014 11:15
Výrazná lidská i hudební osobnost, shodují se kolegové, kteří vzpomínají na skladatele Petra Hapku. Ten zemřel 25. listopadu ve věku 70 let.
Petr Hapka a Michal Horáček
Petr Hapka a Michal Horáček | Foto: Profimedia.cz

Praha - Petr Hapka se narodil 13. května 1944 v Praze v rodině operetní zpěvačky a malíře, mezi jeho příbuzné patřil i skladatel Franz Lehár. Hrát na klavír se i díky vrozeným vlohám naučil ve třech letech a ve čtyřech složil první písničky. Studoval herectví u Oldřicha Nového, působil jako pianista v divadlech, pro která také skládal scénickou hudbu. Už v 60. letech se objevil v několika epizodních rolích před kamerou a filmu se začal věnovat naplno s nástupem normalizace, ovšem jako skladatel.

Sám Hapka si nejvíc cenil spolupráci se dvěma Juraji, Jakubiskem a Herzem. "Jejich filmy se nedají brát jako kšeft, protože jsou geniální," řekl jednou skladatel.

Zpráva o úmrtí Petra Hapky zarmoutila také režiséra Juraje Jakubiska, kterého s ním pojilo i přátelství. "Navštěvoval jsem ho i v poslední době a jsem rád, že jeho skon přišel rychle - zavřel prý oči a najednou nebyl," řekl Jakubisko ČTK.

Jak uvedl, vděčí mu i za úspěchy Tisícročné včely či snímků Postav dom, zasaď strom či Perinbaba. "On byl skutečně mimořádný hudebník. Udělal mně i motiv na můj poslední snímek Bathory, ale bohužel jeho zdravotní stav mu nedovolil, aby ho instrumentoval. Věřím, že ho ještě v jiném projektu použiju," dodal.

Lev salónů

Na Hapku vzpomíná i režisér Juraj Herz, který o skladateli mluví jako o výrazné osobnosti. "Já jsem ho nechtěl vidět bezmocného, protože jsem ho znal jako velice výraznou osobnost, jako zdravého, schopného člověka," řekl Českému rozhlasu.

Karel Gott – Má píseň

Jedním z prvních autorských zářezů Petra Hapky byla jazzem inspirovaná skladba Má píseň, kterou v roce 1964 nazpíval Karel Gott. Ten na Hapku vzpomíná jako na "lva salónů a výraznou uměleckou a lidskou osobnost."

S textařem Michalem Horáčkem, zřejmě nejvýraznějším hudebním kolegou, napsal několik nezapomenutelných hitů nejen pro Hanu Hegerovou (za všechny jmenujme Levandulovou, Potměšilého hosta nebo Vanu plnou fialek), ale i na společná alba. Na těch dostal prostor i Michael Kocáb, jenž vtiskl hlas skladbám jako S cizí ženou v cizím pokoji, Stáří nebo V penziónu Svět.

"Celý život jsem ho obdivoval. Jeho obrovskou invenci, neotřelost a originalitu. Každá písnička byla solitérem," řekl Kocáb v Českém rozhlase.

S textařem Michalem Horáčkem pojilo Hapku kromě hudební spolupráce i přátelství. "Nebude chybět jenom mně a rodině. Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní," napsal včera večer na svůj Facebook Michal Horáček a dodal: "Ať je ti lehká zem, Petře."

 

Právě se děje

Další zprávy