Ztráta panenství je přežitá, nahraďme ji termínem sexuální debut, navrhuje filozofka

Magazín Magazín
2. 10. 2021 19:40
Slovo panenství je zastaralé a přišel čas nahradit ho termínem, který bude lépe odpovídat dnešní době. Myslí si to kanadská filozofka Nicolle Hodgesová, která se ve svých akademických pracích věnuje sexuální svobodě. Přiléhavějším výrazem je podle ní sexuální debut.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kanadská filozofka Nicolle Hodgesová už napsala knihu o ženském orgasmu a založila hnutí, které se věnuje proměnám maskulinity a duševnímu zdraví mužů. Nyní se pustila do boje za to, aby lidé při popisování svých prvních sexuálních zkušeností přestali používat pojmy panenství a panictví.

Zejména u žen totiž podle ní zaužívaný výraz vzbuzuje dojem, že panenství je něčím, co si ženy stráží jako poklad a později to někomu věnují jako dar. Zároveň se z jejího pohledu s termínem pojí představa, že panenství žena může ztratit, že jí může být nedobrovolně odcizeno, píše web LADbible.

"Pořád se držíme toho starého, zavádějícího slova, které naznačuje, že když žena začne sexuálně žít, dá se to ohraničit jediným konkrétním momentem. Tohle uvažování je však dost omezující. Měli bychom raději začít používat termín sexuální debut, protože ztráta takzvaného panenství není nějakým konečným stadiem, ale jen jednou z fází sexuálního vývoje," uvedla Hodgesová pro zpravodajský web stanice BBC.

Slovo debut podle ní vždycky popisuje situaci, kdy se člověk do něčeho pouští poprvé, a je tak vhodný i pro označení prvního sexuálního zážitku. "Může to být třeba moment, kdy žena poprvé políbí jinou ženu a cítí, jako by její tělo vzplanulo. Takové chvíle mohou v jejím životě nastat víckrát, v různých podobách a v jakémkoli věku. Vždycky jsou to ale zkušenosti, které nás nějakým způsobem mění," vysvětlila filozofka.

Dodala, že mluvit v roce 2021 o ztrátě panenství nezapadá do světa, ve kterém se ženy osvobozují od očekávání patriarchální společnosti a nacházejí nové způsoby, jak uvažovat o své genderové identitě. Pokud by se ale mezi lidmi rozšířil termín sexuální debut, bylo by to podle ní přínosné pro lidi všech genderů i orientací.

Mohlo by vás zajímat: Sex souvisí se vším, ale řešíme i vztahy, úzkosti a sebelásku, říkají autorky podcastu Vyhonit ďábla

Sex souvisí se vším, lidi láká naše otevřenost, nestydíme se, sebepřijetí je cítit se komfortně sám se sebou, nejúspěšnější je díl o análním sexu. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy