Slovinec chce v ultralightu doletět na Severní pól

ČTK ČTK
22. 4. 2013 20:33
Během letu bude měřit množství zplodin v ovzduší a zkoumat důsledky globálního oteplování
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: KLN

Lublaň - Slovinský pilot, fotograf a dobrodruh Matevž Lenarčič chce pokořit další rekord, ve svém ultralehkém letounu se plánuje dostat až na Severní pól.

Odstartoval v pondělí ráno z letiště v Lublani a zpět domů se má vrátit za tři až čtyři týdny, vše bude záležet na počasí, informovala agentura AFP. Loni se stal Lenarčič vůbec prvním, kdo v úsporném ultralehkém letadle bez kopilota obletěl svět.

Jeho cesta dlouhá 15 600 kilometrů povede přes území Dánska a Norska, kde bude stavět čtyřikrát, mimo jiné na Špicberkách. Nazpátek pak poletí přes Kanadu, kde bude mít zastávku i v jejím nejsevernějším teritoriu Nunavut, a pak přes Irsko.

Vždy chce uletět na jeden zátah 1100 až 3100 kilometrů. Během svého ekologicky zaměřeného letu bude měřit množství zplodin v ovzduší a zkoumat důsledky globálního oteplování ve výšce 3 až 4 tisíc metrů.

Jde o vůbec první pokus o přelet v ultralehkém letounu z Evropy do Severní Ameriky přes Severní pól a zpět. "Arktida je velmi důležitým ukazatelem změn podnebí, proto je třeba tuto oblast zkoumat," prohlásil Lenarčič ještě před vzletem.

"Hlavním problémem bude počasí, v tomto období může být nad Evropou velmi nestabilní," dodal slovinský dobrodruh. Rovněž bude muset čelit extrémně nízkým teplotám a nízké hustotě vzduchu, které v Arktidě panují a jejichž vliv na motor letounu se nedá předem odhadnout.

Čtyřiapadesátiletý Lenarčič, který je také biologem a ochráncem životního prostředí, se již v minulosti stal prvním Slovincem, který přistál na Antarktidě a prvním Slovincem, jenž v ultralehkém letadle přeletěl Mount Everest, nejvyšší horu světa.

 

Právě se děje

Další zprávy