Slovenští ornitologové si stěžují kvůli ochraně přírody

Jakub Filo, Aktuálně.sk
11. 12. 2007 21:00
Kritikou novely zákona se bude zabývat Evropská komise
Labutě - ilustrační foto
Labutě - ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští ornitologové podali u Evropské komise stížnost na poslaneckou novelu zákona o ochraně přírody.

Ta je podle nich v rozporu se zákony Evropské unie. Nesoulad novely, kterou v parlamentu prosadila koalice navzdory prezidentskému vetu, minulý týden potvrdila i právní analýza slovenské advokátní kanceláře Dedák & Partners.

Novela zákona platí od 1. prosince 2007 a navrhla ji skupina koaličních poslanců včetně Mariána Záhumenského a nové ministryně zemědělství Zdenky Kramplové.

"Domníváme se, že současný zákon o ochraně přírody a krajiny nedostatečně transponuje články směrnice o ptácích a směrnice o biotopech," řekl Marek Brinzík ze Slovenské ornitologické společnosti/Birdlife Slovensko.

Z těchto směrnic vyplývá pro členský stát povinnost zabezpečit nevyhnutelná ochranná opatření vyhlášených území a předběžnou ochranu navržených území Natura 2000. Stejně tak z nich vyplývají požadavky na vytvoření systému přísné ochrany živočichů a rostlin.

Ornitologové chtějí kvalitní zákon

"Podání podnětu k Evropské komisi považujeme za smutný, avšak nevyhnutelný krok. Našim cílem je kvalitní zákon o ochraně přírody v souladu se zákony EU, který nebude nutné brzy opět měnit," řekl k podání podnětu Tomáš Blaškovič z SOS/BirdLife.

Foto: Petr Čolas
Návrat orla skalního do České republiky. Podívejte se na videoreportáže ZDE

Vzhledem k tomu, že ministerstvo životního prostředí v současnosti připravuje zcela nový zákon o ochraně přírody, chtějí ornitologové na resort vyvinout tlak.

Slovenské Ministerstvo životního prostředí
Slovenské Ministerstvo životního prostředí | Foto: Aktualne.sk

"Komisi jsme upozornili, že ministerstvo připravuje nový zákon o ochraně přírody a požádali jsme ji, aby dohlédla na jeho sladění se zákony EU," objasnil Blaškovič.

Komise nebyla spokojená ani s předchozím zněním zákona. Proto už roku 2006 zahájila řízení proti Slovensku kvůli špatným transpozicím směrnic o ptácích a biotopech.

"Místo toho, abychom novelu podle připomínek EK opravili, dostali jsme ho do ještě větších rozporů se směrnicí. Nejsme si jisti ochotou MŽP SR k opravování všech chyb, které poslanecká novela do zákona přinesla," dodal Blaškovič.

MŽP chce ptačí území vyhlásit včas

Resort připustil, že po novelizaci zákona o ochraně přírody nastal stav, kdy by mohlo dojít k zániku předběžné ochrany na územích evropského významu Natura 2000, pokud nebudou včas vyhlášené. Má proto v plánu pro jejich urychlené vyhlášení udělat maximum.

ČTĚTE VÍCE: Největší ornitologický zázrak světa je v ohrožení

"Existují i další možnosti řešení. Pokud jde o proces přípravy nového zákona o ochraně přírody, bude třeba najít společenský konsensus," řekl v pátek pro TASR mluvčí resortu Peter Višváder.

Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky
Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky | Foto: Reuters / Srdjan Zivulovic

Přípravy zákona by podle něj mohly být dokončeny někdy v prvním čtvrtletí roku 2008.

Blaškovič připomněl, že když se novela zákona schvalovala, MŽP SR proti ustanovením, která jsou v rozporu se směrnicemi EU, Ústavou SR a mezinárodními dohodami, nevzneslo žádné připomínky.

"Mohlo tak učinit prostřednictvím legislativní rady vlády anebo na zasedání výborů parlamentu, kde se o zákonu diskutovalo," dodal s tím, že resort novelu zpočátku bránil.

Další články o ornitologii:

 

Právě se děje

Další zprávy