Slováci budou vyrábět umělé ostrovy, vyveze je Dunaj

ČTK ČTK
26. 6. 2012 8:08
Ostrov bude možné zakotvit, kdekoli jeho majitel bude chtít
Foto: www.orsoisland.com

Vídeň - S novým lákadlem pro boháče přemýšlející, jakou luxusní zábavu by si mohli ještě dopřát, přišla rakouská firma. Nabízí jim umělý plovoucí "ostrov" v ceně 5,2 milionu eur (asi 134,5 milionu korun).

Ostrov Orsos měřící 20 krát 37 metrů nemá vlastní motory, ale je možné ho zakotvit, kdekoli jeho majitel bude chtít, a pak ho třeba nechat odtáhnout na opačnou stranu světa, řekl AFP podnikatel maďarského původu Gabor Orsos.

"Zájem je ohromný z celého světa, z Austrálie, Číny, Spojených států," dodal. "Už máme první předběžnou objednávku a příští týden k nám přijedou nějací potenciální kupci z Austrálie."

Ostrovy, které jeho firma nabízí, jsou prý plně soběstačné a šetrné k životnímu prostředí. Elektřinu jim zajišťují solární panely a větrné generátory. Na ostrově se může "ubytovat" 12 lidí plus posádka a nabízí tisíc čtverečních metrů životního prostoru.

Problémem ovšem je, že tyto ostrovy zatím existují jen na papíře; vyroben ještě nebyl ani jeden. A další potíží by mohla být skutečnost, že výroba je plánována v pevninou obklopeném Slovensku.

Ale Orsos tvrdí, že první umělý ostrov by mohl být hotový během následujících 18 měsíců. K majiteli pak bude dopraven po Dunaji a přes Černé moře, kamkoli si bude přát.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy