Slova, která působí fyzickou bolest. Přečtete je?

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 4. 2010 22:25
Slova si spojujeme s nepříjemnými pocity silněji, než jsme mysleli

Jena - Němečtí vědci došli k závěru, že i samotné čtení může působit bolet. Nemyslí tím rozladění, které následuje, přečteme-li si špatnou zprávu (například účet), ale bolest fyzickou, tedy vjem velmi podobný bolesti při skutečném zranění. Studie byla publikována v odborném magazínu Pain.

Odborníci z fakulty klinické a biologické psychologie německé Univerzity Friedricha Schillera sledovali šestnáct dobrovolníků. Požádali je, aby při skenování magnetickou rezonancí četli slova jako trýznivý, palčivý, řezavý a podobně.

Pomocí magnetické rezonance pak sledovali mozkovou aktivitu při čtení a zjistili, že spojení slova s nepříjemným pocitem funguje do takové míry, že například při vrtání zubu můžeme cítit bolest jen proto, že nám zubař řekl ono obávané sdělení "budeme vrtat" (nemluvě o zvuku vrtačky).

Podle profesora Thomase Weisse, který výzkum vedl, mají prostě určitá slova schopnost aktivovat naše centrum bolesti. "Výsledky naznačují, že verbální podněty mají větší význam, než jsme dosud předpokládali," cituje jej server DailyMail. 

Kromě toho, že slova spojená s bolestí vyvolávají pocity skutečné bolesti, přišli vědci ještě na to, že neurčité výrazy negativního zabarvení jako hrozný, nechutný, strašlivý a podobně vyvolávají negativní emoce také, aniž by byly spojeny s konkrétním prožitkem či situací. Logicky ale neaktivují centrum bolesti. 

Zjištění mohou mít i praktické využití v každodenním životě. Řekne-li například lékař pacientovi, že mu píchne injekci, ale nebude to bolet, může ho tím paradoxně vystrašit.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy