Sloni dostanou konopí, pomůže jim se stresem. Kouřit ho ale nebudou, ujišťuje zoo

Varšavská zoo začne slonům podávat lékařskou marihuanu. Místní ošetřovatelé chtějí v rámci experimentu zjistit, jestli konopí nemůže u zvířat snižovat hladinu stresu. První pokusy ukázaly, že se chobotnatcům účinky látky zamlouvají.
Sloni dostanou konopí, pomůže jim se stresem. Kouřit ho ale nebudou, ujišťuje zoo | Video: Reuters

Lékařské konopí už se po celém světě nějakou dobu využívá při léčbě psů a koní. Na slonech se ovšem účinky látky budou testovat vůbec poprvé. Trojice afrických slonů ve varšavské zoologické zahradě bude marihuanu dostávat v kapalné formě s vysokou koncentrací látky kanabidiol (CBD), která uvolňuje vnitřní napětí. Informoval o tom britský list The Guardian.

Zvířata si budou zkapalnělé konopí sama nabírat choboty. Podle zvěrolékařky Agnieszky Czujkowské by konzumace látky neměla nijak škodit jejich játrům ani ledvinám, ani by je neměla dostávat do příliš velké euforie. "Jde o pokus najít přírodní alternativu k farmaceutickým přípravkům, které u slonů potlačují stres," vysvětlila Czujkowská.

Veterinářka je ráda, že se experiment podařilo dovést k realizaci právě nyní. Stádo slonů ve varšavské zoo se totiž v současnosti vyrovnává se smrtí své alfa samice. Pracovníci zahrady zjišťují aktuální hladinu stresu, se kterou se zvířata vypořádávají, nejen na základě jejich chování, ale i podle uvolňování některých hormonů.

Czujkowská dále uvedla, že bude trvat další dva roky, než její tým určí, jestli je marihuana u slonů skutečně spolehlivým antistresorem. Kdyby se nynější předpoklady potvrdily, mohla by se alternativní léčba rozšířit i k dalším slonům žijícím v zajetí. "Samice Fryderyka už dostala šanci marihuanu zkusit a neodmítla," prozradila zvěrolékařka.

"Sloni ale v žádném případě nebudou marihuanu kouřit ani ji nebudou konzumovat v obrovských sudech, které by odpovídaly objemu jejich těla," upozornila Czujkowská se smíchem. Pro začátek zkusí její tým slonům podávat stejnou dávku, jakou dostávají koně - 12 kapek konopného oleje dvakrát až třikrát za den.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy