Skotsko už nechce plýtvat jídlem. Spustilo kampaň

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
11. 2. 2009 15:05
Skotové ročně vyhodí potraviny za 13 tisíc
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto).
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Londýn (Ekolist) - Typická skotská domácnost každý rok vyhodí jídlo za 410 liber (zhruba 13.000 korun). Podle skotského ministra životního prostředí Richarda Lochheada to za celé Skotsko dělá neuvěřitelných devět milionů liber.

Skotská vláda se na snížení objemu vyhazovaného jídla z domácností zaměřila, a to v rámci své kampaně Go Greener.

Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí vládní program, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit. Zhruba 8 procent vyhozených potravin ještě nemělo prošlé datum spotřeby a 23 procent bylo stále v originálním balení nebo zcela nedotčeno.

Pokud by každý obyvatel Skotska přestal plýtvat jídlem, dopad na životní prostředí by byl stejný, jako kdyby ze silnic zmizel jeden ze čtyř automobilů. Alespoň to tvrdí skotská vláda.

Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí
Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle skotského ministra je množství finančních prostředků, kterými se kvůli vyhazování jídla plýtvá, ohromující. Částečně má dokonce vliv na ekonomickou recesi a špatnou ekonomickou situaci celé řady rodin.

"Samozřejmě jsou tu i dopady na životní prostředí, protože vyhozené jídlo končí na skládkách. Zde se stává zdrojem methanu, což je silný skleníkový plyn, jehož působení by nemělo být podceňováno," řekl BBC Richard Lochhead.

Podle něj končí v odpadkových koších až třetina zakoupených potravin.

Jako řešení Skotové nabízejí především lepší plánování při nákupu, ale také správné skladování potravin, přípravu takových porcí, které se skutečně snědí, a využívání zbytků při vaření dalších jídel.

"Lepší hospodaření s jídlem dlužíme budoucím generacím, ale může ulevit i našim dnešním výdajům," vysvětlil ministr Lochhead.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy