Skotsko už nechce plýtvat jídlem. Spustilo kampaň

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
11. 2. 2009 15:05
Skotové ročně vyhodí potraviny za 13 tisíc
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto).
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Londýn (Ekolist) - Typická skotská domácnost každý rok vyhodí jídlo za 410 liber (zhruba 13.000 korun). Podle skotského ministra životního prostředí Richarda Lochheada to za celé Skotsko dělá neuvěřitelných devět milionů liber.

Skotská vláda se na snížení objemu vyhazovaného jídla z domácností zaměřila, a to v rámci své kampaně Go Greener.

Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí vládní program, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit. Zhruba 8 procent vyhozených potravin ještě nemělo prošlé datum spotřeby a 23 procent bylo stále v originálním balení nebo zcela nedotčeno.

Pokud by každý obyvatel Skotska přestal plýtvat jídlem, dopad na životní prostředí by byl stejný, jako kdyby ze silnic zmizel jeden ze čtyř automobilů. Alespoň to tvrdí skotská vláda.

Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí
Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle skotského ministra je množství finančních prostředků, kterými se kvůli vyhazování jídla plýtvá, ohromující. Částečně má dokonce vliv na ekonomickou recesi a špatnou ekonomickou situaci celé řady rodin.

"Samozřejmě jsou tu i dopady na životní prostředí, protože vyhozené jídlo končí na skládkách. Zde se stává zdrojem methanu, což je silný skleníkový plyn, jehož působení by nemělo být podceňováno," řekl BBC Richard Lochhead.

Podle něj končí v odpadkových koších až třetina zakoupených potravin.

Jako řešení Skotové nabízejí především lepší plánování při nákupu, ale také správné skladování potravin, přípravu takových porcí, které se skutečně snědí, a využívání zbytků při vaření dalších jídel.

"Lepší hospodaření s jídlem dlužíme budoucím generacím, ale může ulevit i našim dnešním výdajům," vysvětlil ministr Lochhead.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy