Skotsko už nechce plýtvat jídlem. Spustilo kampaň

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
11. 2. 2009 15:05
Skotové ročně vyhodí potraviny za 13 tisíc
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto).
Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí skotská vláda, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Londýn (Ekolist) - Typická skotská domácnost každý rok vyhodí jídlo za 410 liber (zhruba 13.000 korun). Podle skotského ministra životního prostředí Richarda Lochheada to za celé Skotsko dělá neuvěřitelných devět milionů liber.

Skotská vláda se na snížení objemu vyhazovaného jídla z domácností zaměřila, a to v rámci své kampaně Go Greener.

Kdyby domácnosti lépe hospodařily, tvrdí vládní program, dala by se více než polovina znehodnocených potravin zachránit. Zhruba 8 procent vyhozených potravin ještě nemělo prošlé datum spotřeby a 23 procent bylo stále v originálním balení nebo zcela nedotčeno.

Pokud by každý obyvatel Skotska přestal plýtvat jídlem, dopad na životní prostředí by byl stejný, jako kdyby ze silnic zmizel jeden ze čtyř automobilů. Alespoň to tvrdí skotská vláda.

Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí
Vyhozené jídlo končí v kontejnerech a posléze na skládkách. I tím se ničí životní prostředí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle skotského ministra je množství finančních prostředků, kterými se kvůli vyhazování jídla plýtvá, ohromující. Částečně má dokonce vliv na ekonomickou recesi a špatnou ekonomickou situaci celé řady rodin.

"Samozřejmě jsou tu i dopady na životní prostředí, protože vyhozené jídlo končí na skládkách. Zde se stává zdrojem methanu, což je silný skleníkový plyn, jehož působení by nemělo být podceňováno," řekl BBC Richard Lochhead.

Podle něj končí v odpadkových koších až třetina zakoupených potravin.

Jako řešení Skotové nabízejí především lepší plánování při nákupu, ale také správné skladování potravin, přípravu takových porcí, které se skutečně snědí, a využívání zbytků při vaření dalších jídel.

"Lepší hospodaření s jídlem dlužíme budoucím generacím, ale může ulevit i našim dnešním výdajům," vysvětlil ministr Lochhead.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 15 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy