Škola vyškrtla z povinné četby komiks Maus o holokaustu. Vadily jí vulgarita a nahota

Magazín Magazín
30. 1. 2022 7:30
Škola v americkém Tennessee se rozhodla z povinné četby pro žáky osmé třídy vyškrtnout knihu Maus od Arta Spiegelmana. Držitel Pullitzerovy ceny ve svém černobílém komiksu popsal zkušenosti přeživších holokaustu. Školní rada ho však označila za nevhodný kvůli vulgární mluvě a zobrazování nahoty.
Art Spiegelman v komiksu Maus vycházel ze svědectví svého otce, který přežil holokaust. Školní radu v Tennesse v knize pobuřovaly vulgarismy a nahota.
Art Spiegelman v komiksu Maus vycházel ze svědectví svého otce, který přežil holokaust. Školní radu v Tennesse v knize pobuřovaly vulgarismy a nahota. | Foto: ČTK

Art Spiegelman v grafickém románu Maus vycházel ze svědectví svého otce Vladka, který během druhé světové války kvůli židovskému původu čelil antisemitismu ze strany svých polských spoluobčanů. Nakonec ho nacisté poslali do koncentračního tábora v Osvětimi, kde jako jeden z mála holokaust přežil.

Pro zachycení otcových vzpomínek autor využil fiktivní rámec. Židy v knize vyobrazil jako myši, Němce jako kočky a nežidovské Poláky jako prasata. Komiks byl od svého vydání v 80. letech přeložen do více než třiceti jazyků a Spiegelman za něj získal řadu ocenění včetně Pullitzerovy ceny.

Desetičlenný odbor pro vzdělávání v okrese McMinn County se však jednomyslně shodl na tom, že by ho žáci osmých tříd nadále číst neměli. "V knize se objevuje hrubá, nepřijatelná mluva a také nahota," vysvětlil předseda rady Lee Parkison, co vedlo k volbě komiks z osnov odstranit. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Parkison dále uvedl, že s právníkem diskutoval o možnosti, že by škola nechala vulgární slova v textu upravit a kresbu odhalené ženy s myší hlavou, kterou vnímá jako propagaci nahoty, odstranila. Zjistil ovšem, že by pozměněním díla mohlo dojít k porušení autorských práv.

"Nejprve jsem cítil naprosté rozčarování. Momentálně se lidi, kteří mou knihu vyloučili ze školních osnov, snažím pochopit a být vůči nim tolerantní. Nezdá se, že by to udělali, protože jsem Žid. Příliš se ale zaměřují na sprostá slova, která se v textu vyskytují. Nemůžu uvěřit, že jim opravdu vadí slovo 'sakra'," reagoval na verdikt školní rady Spiegelman.

Co se týče zobrazování nahoty, kresba, která radu pobuřovala, podle amerického ilustrátora zachycuje jeho matku ležící ve vaně poté, co si podřezala žíly. "Na takovém obrázku člověk může jen těžko hledat nějaký sexuální podtext," zdůraznil Spiegelman.

Rozhodnutí odepřít knihu studentům v Tennessee nepotěšilo ani americká muzea holokaustu. "Maus přináší velmi osobní a podrobné zkušenosti o obětech a přeživších holokaustu a sehrává tak při učení o této temné kapitole dějin klíčovou roli. Studenti se díky němu mohou kriticky zamýšlet nad minulostí i nad svou rolí a zodpovědností v současném světě," konstatují ve společném prohlášení.

Mohlo by vás zajímat: Filmů o holokaustu není dost, impulz bylo zvolení Kotleby, říká režisér Bebjak

Filmů o holocaustu není nikdy dost vzhledem k tomu, co se ve společnosti děje. Film Zpráva je příběh dvou slovenských Židů, které stát prodal na smrt. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy