Škola sexu láme tabu. Muslimky se v ní učí být šťastnější

pej
15. 5. 2015 9:15
Obyvatelé Kyrgyzstánu si oblíbili školu sexu. Tamní ženy a muži se v ní učí, jak si lépe vychutnat partnerský život a zároveň si zvyšují povědomí o sexu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Biškek - Když se před třemi lety zakládala v Kyrgyzstánu škola sexu, nebylo jisté, jak na ni zdejší konzervativní obyvatelé zareagují. Postupem času se ale stala natolik populární, že v současnosti má už dvě pobočky. Další se má otevřít v sousedním Kazachstánu, píše deník The Guardian.

"Chtěla jsem vytvořit místo, kde by ženy mohly rozvíjet svoji ženskost. V dobách Sovětského svazu totiž fungovaly doslova jako roboti a dnes se z této mechanické strnulosti potřebují osvobodit," vysvětlila Rakhat Kenjebek kyzy, co ji vedlo k založení poměrně atypického školního zařízení.

Více než 150 studentů ve věku mezi 18 až 66 lety se může přihlásit například do kurzů, kde proniknou do tajů erotické fantazie. V zemi, kde sex stále patří k tabuizovaným tématům, je o kurzy enormní zájem. "Nečekala jsem, že budeme vytíženi více než na plný úvazek," dodává zakladatelka.

Převážnou část klientely tvoří ženy, z velké části z muslimských rodin. "Bojí se totiž, že pokud nebudou dobrými manželkami, najdou si jejich partneři další ženy," říká. Upozorňuje tak na v reálu stále existující, i když nezákonnou polygamii.

Za lekci zaplatí ženy v přepočtu přibližně 760 korun a podle zakladatelky školy by se v ní měly primárně naučit, jak respektovat samy sebe, být šťastné a prožít život co nejlépe.

Sexuální výchovou chtějí předcházet domácímu násilí

Škola, kde v současnosti pracuje několik obchodních manažerů, specialistů na sociální sítě a pět koučů, nabízí i lekce určené pro muže. Ty vede bývalý kulturista a fitness trenér, který tamní muže učí mimo jiné speciálním svalovým cvičením důležitým v prevenci onemocnění rakovinou prostaty.

Důležitost debat o sexu v této bývalé sovětské republice potvrzuje i ředitelka ženského krizového centra Bubusara Ryskulova. "Bavit se o sexu je v naší společnosti stále nezvyklé. Mladí lidé nemají k důležitým informacím přístup, což následně vede ke vzniku jiných závažných problémů," dodává.

Podle ní nedostatečné povědomí a neúplná sexuální výchova dospívajících vedou k navyšování případů zneužívání a domácího násilí páchaného na ženách. "Na uvolněnou atmosféru po pádu SSSR nebyli lidé připraveni. Dívky hodně experimentovaly a příliš provokativně se oblékaly. Zkrátka jsme se vydali špatnou cestou," upřesňuje.

Když se podíváte na seznamovací inzeráty, tak překvapí, kolik lidí má o tyto praktiky zájem, říká sexuolog Uzel v rozhovoru k filmu Padesát odstínů šedi, jehož knižní předloha se stala bestsellerem. | Video: DVTV

Rakhat Kenjebek kyzy se při zakládání školy inspirovala pobytem v Číně. Převzaté tradiční léčebné metody a učení začala po svém návratu aplikovat mezi nejbližšími přáteli. Až s postupným rozšiřováním okruhu zájemců přistoupila k založení školy.

V Kyrgyzstánu existují momentálně dvě centra, další plánuje otevřít v červnu v Kazachstánu. Se svými metodami chce expandovat i do západní Evropy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Síť Vodafone v Česku postihl výpadek, služby už jsou ale obnoveny

Síť Vodafone v Česku ve čtvrtek odpoledne postihl výpadek služeb. Podle vyjádření Vodafonu na Twitteru se už ale podařilo služby obnovit. Výpadek se týkal hovorů, mobilních dat, pevné sítě i televize. Na problémy upozornil server iDNES.cz. Kterých regionů a kolika zákazníků se výpadek dotkl, operátor ani několik hodin od začátku problémů neupřesnil.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy