Škola sexu láme tabu. Muslimky se v ní učí být šťastnější

pej
15. 5. 2015 9:15
Obyvatelé Kyrgyzstánu si oblíbili školu sexu. Tamní ženy a muži se v ní učí, jak si lépe vychutnat partnerský život a zároveň si zvyšují povědomí o sexu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Biškek - Když se před třemi lety zakládala v Kyrgyzstánu škola sexu, nebylo jisté, jak na ni zdejší konzervativní obyvatelé zareagují. Postupem času se ale stala natolik populární, že v současnosti má už dvě pobočky. Další se má otevřít v sousedním Kazachstánu, píše deník The Guardian.

"Chtěla jsem vytvořit místo, kde by ženy mohly rozvíjet svoji ženskost. V dobách Sovětského svazu totiž fungovaly doslova jako roboti a dnes se z této mechanické strnulosti potřebují osvobodit," vysvětlila Rakhat Kenjebek kyzy, co ji vedlo k založení poměrně atypického školního zařízení.

Více než 150 studentů ve věku mezi 18 až 66 lety se může přihlásit například do kurzů, kde proniknou do tajů erotické fantazie. V zemi, kde sex stále patří k tabuizovaným tématům, je o kurzy enormní zájem. "Nečekala jsem, že budeme vytíženi více než na plný úvazek," dodává zakladatelka.

Převážnou část klientely tvoří ženy, z velké části z muslimských rodin. "Bojí se totiž, že pokud nebudou dobrými manželkami, najdou si jejich partneři další ženy," říká. Upozorňuje tak na v reálu stále existující, i když nezákonnou polygamii.

Za lekci zaplatí ženy v přepočtu přibližně 760 korun a podle zakladatelky školy by se v ní měly primárně naučit, jak respektovat samy sebe, být šťastné a prožít život co nejlépe.

Sexuální výchovou chtějí předcházet domácímu násilí

Škola, kde v současnosti pracuje několik obchodních manažerů, specialistů na sociální sítě a pět koučů, nabízí i lekce určené pro muže. Ty vede bývalý kulturista a fitness trenér, který tamní muže učí mimo jiné speciálním svalovým cvičením důležitým v prevenci onemocnění rakovinou prostaty.

Důležitost debat o sexu v této bývalé sovětské republice potvrzuje i ředitelka ženského krizového centra Bubusara Ryskulova. "Bavit se o sexu je v naší společnosti stále nezvyklé. Mladí lidé nemají k důležitým informacím přístup, což následně vede ke vzniku jiných závažných problémů," dodává.

Podle ní nedostatečné povědomí a neúplná sexuální výchova dospívajících vedou k navyšování případů zneužívání a domácího násilí páchaného na ženách. "Na uvolněnou atmosféru po pádu SSSR nebyli lidé připraveni. Dívky hodně experimentovaly a příliš provokativně se oblékaly. Zkrátka jsme se vydali špatnou cestou," upřesňuje.

Když se podíváte na seznamovací inzeráty, tak překvapí, kolik lidí má o tyto praktiky zájem, říká sexuolog Uzel v rozhovoru k filmu Padesát odstínů šedi, jehož knižní předloha se stala bestsellerem. | Video: DVTV

Rakhat Kenjebek kyzy se při zakládání školy inspirovala pobytem v Číně. Převzaté tradiční léčebné metody a učení začala po svém návratu aplikovat mezi nejbližšími přáteli. Až s postupným rozšiřováním okruhu zájemců přistoupila k založení školy.

V Kyrgyzstánu existují momentálně dvě centra, další plánuje otevřít v červnu v Kazachstánu. Se svými metodami chce expandovat i do západní Evropy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy