Škola sexu láme tabu. Muslimky se v ní učí být šťastnější

pej
15. 5. 2015 9:15
Obyvatelé Kyrgyzstánu si oblíbili školu sexu. Tamní ženy a muži se v ní učí, jak si lépe vychutnat partnerský život a zároveň si zvyšují povědomí o sexu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Biškek - Když se před třemi lety zakládala v Kyrgyzstánu škola sexu, nebylo jisté, jak na ni zdejší konzervativní obyvatelé zareagují. Postupem času se ale stala natolik populární, že v současnosti má už dvě pobočky. Další se má otevřít v sousedním Kazachstánu, píše deník The Guardian.

"Chtěla jsem vytvořit místo, kde by ženy mohly rozvíjet svoji ženskost. V dobách Sovětského svazu totiž fungovaly doslova jako roboti a dnes se z této mechanické strnulosti potřebují osvobodit," vysvětlila Rakhat Kenjebek kyzy, co ji vedlo k založení poměrně atypického školního zařízení.

Více než 150 studentů ve věku mezi 18 až 66 lety se může přihlásit například do kurzů, kde proniknou do tajů erotické fantazie. V zemi, kde sex stále patří k tabuizovaným tématům, je o kurzy enormní zájem. "Nečekala jsem, že budeme vytíženi více než na plný úvazek," dodává zakladatelka.

Převážnou část klientely tvoří ženy, z velké části z muslimských rodin. "Bojí se totiž, že pokud nebudou dobrými manželkami, najdou si jejich partneři další ženy," říká. Upozorňuje tak na v reálu stále existující, i když nezákonnou polygamii.

Za lekci zaplatí ženy v přepočtu přibližně 760 korun a podle zakladatelky školy by se v ní měly primárně naučit, jak respektovat samy sebe, být šťastné a prožít život co nejlépe.

Sexuální výchovou chtějí předcházet domácímu násilí

Škola, kde v současnosti pracuje několik obchodních manažerů, specialistů na sociální sítě a pět koučů, nabízí i lekce určené pro muže. Ty vede bývalý kulturista a fitness trenér, který tamní muže učí mimo jiné speciálním svalovým cvičením důležitým v prevenci onemocnění rakovinou prostaty.

Důležitost debat o sexu v této bývalé sovětské republice potvrzuje i ředitelka ženského krizového centra Bubusara Ryskulova. "Bavit se o sexu je v naší společnosti stále nezvyklé. Mladí lidé nemají k důležitým informacím přístup, což následně vede ke vzniku jiných závažných problémů," dodává.

Podle ní nedostatečné povědomí a neúplná sexuální výchova dospívajících vedou k navyšování případů zneužívání a domácího násilí páchaného na ženách. "Na uvolněnou atmosféru po pádu SSSR nebyli lidé připraveni. Dívky hodně experimentovaly a příliš provokativně se oblékaly. Zkrátka jsme se vydali špatnou cestou," upřesňuje.

Když se podíváte na seznamovací inzeráty, tak překvapí, kolik lidí má o tyto praktiky zájem, říká sexuolog Uzel v rozhovoru k filmu Padesát odstínů šedi, jehož knižní předloha se stala bestsellerem. | Video: DVTV

Rakhat Kenjebek kyzy se při zakládání školy inspirovala pobytem v Číně. Převzaté tradiční léčebné metody a učení začala po svém návratu aplikovat mezi nejbližšími přáteli. Až s postupným rozšiřováním okruhu zájemců přistoupila k založení školy.

V Kyrgyzstánu existují momentálně dvě centra, další plánuje otevřít v červnu v Kazachstánu. Se svými metodami chce expandovat i do západní Evropy.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose, dva roky nato Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a zatím naposledy roku 1996 Kolja filmaře Jana Svěráka.

před 22 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 41 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy