Simulace přistání na Měsíci vyvrátila konspirační teorie

jaz
29. 9. 2014 7:00
První krok člověka na Měsíci byl podle některých lidí podvod. Odborníci ale teď přišli s důkazy založenými na nejmodernějších technologiích, které dokládají tvrzení NASA.
Foto: YouTube

Praha - Společnost Nvidia specializující se na výrobu grafických procesorů provedla se svými novými grafickými kartami simulaci slavného přistání na Měsíci z roku 1969, které obestírá řada nejasností.

V polovině července vyrazila raketa Saturn s kosmickou lodí Apollo 11 na naši oběžnou dráhu s velitelem Neilem Armstrongem a piloty Edwinem Aldrinem a Michaelem Collinsem. Pořízené záběry z povrchu Měsíce, ale byly vodou na mlýn konspiračním teoretikům, kteří věří, že se žádný let do vesmíru neuskutečnil a vše bylo zinscenováno a natočeno na Zemi.

Moderní technologie dokazují tvrzení NASA.
Moderní technologie dokazují tvrzení NASA. | Video: YouTube

Jedním z argumentů byl zářící skafandr Edwina Aldrina, který sestupuje z modulu. Jelikož nebylo osvětlení součástí vybavení Apolla 11 a Edwin by měl být na snímku v tu chvíli krytý stínem modulu, mnoho lidí to vedlo k domněnce, že fotografie vznikla za přispění studijního osvětlení kdesi v Americe.

Odborníci společnosti Nvidia, ale s novými herními grafickými kartami dokázali, že zářící oblek, není dílem hollywoodských filmařů, ale pouhého odrazu. Celé přistání na Měsíci totiž dokázali ve svém programu nasimulovat do nejmenších detailů s ohledem na sluneční záření, použité materiály atd.

Počítačovou simulací společnost dokázala, že osvětlený oblek Aldrina nebyl ze studiových lamp, ale pouze z odrazu skafandru Neila Armstronga, který ho právě fotil.

Konspiračním teoretikům ale nevadil jen příliš zářivý oblek kosmonautů. Například americká vlajka na povrchu Měsíce vypadá, jako by vlála ve větru, přestože je na Měsíci vakuum. Podezřelé byly také stíny a čmouhy na fotografiích, které se právě přisuzovaly studiovému osvětlení.

Nevěřící teoretiky také utvrzovaly v jejich názoru ostré obzory Měsíce, které navozovaly pocit, že po pár metrech povrch končí, i absence hvězd na některých záběrech, což ale NASA vysvětlila použitím nižší clony u fotoaparátu, aby kosmonauti zaručili ostrost snímků.

 

Právě se děje

před 39 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy