Česká republika, Ferda Mravenec i Gottwaldov. To všechno vzniklo na Nový rok

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 1. 2019 7:33
Konec starého a začátek nového roku se vždy bral jako zlomový okamžik. Neslavil se však vždycky 31. prosince, ale třeba v březnu či klidně 1. září. A dost dlouho se bujaře neslavil vůbec, spíše se rozjímalo a modlilo. Na Silvestra se hroutila římská říše i Československo, začaly se používat metry či měřit počasí. Na Nový rok se zrodily Gottwaldov, Česká republika i Ferda Mravenec. Spolu s filozofem a historikem Vladislavem Dudákem jsme pro vás vybrali tucet zajímavostí vztahujících se k tomuto datu, podívejte se.
Foto: Repro z knihy Mravenci se nedají/O. Sekora, Albatros
Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Proč právě silvestr?

Pro oslavy na konci roku se vžil název silvestr podle jména v kalendáři. Ale proč právě silvestr a kdo to byl? "V křesťanském kalendáři je poslední den v roce zasvěcen sv. Silvestrovi I., což byl v pořadí 33. papež. Patřil k nejdéle vládnoucím papežům (od roku 314 do roku 335) a zemřel právě 31. prosince," vysvětluje historik a filozof Vladislav Dudák. 

Papež Silvestr I. rozhodně patřil k těm významnějším, především proto, že to byl právě on, kdo stabilizoval křesťanskou církev a trvale ji posílil. Ale to není všechno. "Podle legendy prý vyléčil z malomocenství císaře Konstantina Velikého a za odměnu dostal pro církev darem pozemek, na němž vznikl Vatikán," líčí  Dudák, dodává však: "Darovací listina ale byla odhalena jako pozdější falsum."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy