Šílený kousek. Muž ve speciálním obleku vletěl dovnitř aktivní sopky

Video Video
2. 12. 2021 15:30
Sebastián Álvarez, který se věnuje takzvanému wingsuitovému létání, v Chile úspěšně přeletěl aktivní sopku. Ve výšce 3,3 kilometru a při rychlosti až 180 kilometrů za hodinu letěl pouze ve speciálním látkovém obleku. Během přeletu sopky Villarica klesl přibližně 10 metrů pod její okraj. Álvarez se tak stal prvním člověkem, který sám úspěšně přeletěl aktivní sopku.
Sebastián Álvarez, který se věnuje takzvanému wingsuitovému létání, v Chile úspěšně přeletěl aktivní sopku Villarica. | Video: Red Bull Media House

Šestatřicetiletý Álvarez, bývalý armádní pilot, se na přelet intenzivně připravoval po dobu jednoho roku. Podle jeho slov se jednalo o "nejsložitější projekt, na kterém kdy pracoval". K jeho úspěšnému uskutečnění musel počkat na chvíli, kdy nevyzpytatelná Villarica v chilském regionu Araucanía nebude chrlit lávu.

"Jeden den je sopka hrozně aktivní a jdou z ní oblaka kouře. A druhý den je zase naprosto klidná. Takže vyhodnotit všechny tyto proměnné bylo extrémně složité," uvedl k letu Álvarez, který se řadí mezi nejzkušenější wingsuitové letce na světě.

"Všechny ostatní prvky jsou totiž předvídatelné. Hrál tam roli lidský faktor, který jsme ale zajistili mým tréninkem. Potom povětrnostní podmínky, které jsou předvídatelné. Jen sopka byla naprosto mimo naši kontrolu," dodal.

Villarica, jejíž nadmořská výška je přibližně 2800 metrů, patří k nejnebezpečnějším sopkám v Chile. Mezi tamními obyvateli dostala přezdívku "ďáblův dům". Álvarez si ji vybral především kvůli velikosti jejího kráteru, jehož průměr se pohybuje kolem 200 metrů.

Takzvané wingsuitové létání patří mezi parašutistické disciplíny. Lidé při něm mají na sobě speciální "okřídlenou" kombinézu, která jim umožňuje klouzavě létat vzduchem. Na zádech si letci nesou padák, který otevírají až na přistání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy