Šibenik ohromí milovníky umění i adrenalinových sportů

Ilona Víchová
14. 8. 2012 8:07
Chcete zažít tradiční historii v blízkosti adrenalinových sportů? Vydejte se do Šibeníku
Foto: Aktuálně.cz

Přímo u ústí řeky Krky do Jaderského moře leží druhé největší město v severní Dalmácii, Šibeník. Během své historie hostilo město na svém území nejen Benátčany, ale také Rakušany. Dvě stě čtyřicet ostrovů obklopuje přístav, který je díky nim dokonale chráněný.

Navštivte chorvatský Šibenik s 51 tisíci obyvatel a poznejte, proč jde o turistickou destinaci, kterou si za svou dovolenou vybírají lidé z celého světa. Šibenik, kulturně žijící město je obklopené hotely, apartmány a krásnou přírodou.

Šibeník a jeho kouzlo

Šibenik se stal střediskem cestovního ruchu díky svým vynikajícím památkám a krásnému moři na jednom místě. Jedna z památek, katedrála sv. Jakuba je od roku 2000 zapsaná na listině světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Šibenik je něco jako křižovatka pro dopravu Záhřeb - Knin - Split. Jeho velikou dominantou je vysoký počet dnů slunečního svitu. S mořem je Šibenik propojen úzkým a hlubokým průlivem sv. Antonína, kde kdysi na bezpečnost dávala pozor městská pevnost sv. Mikuláš. Oporu doplňují další pevnosti, sv Jana a pevnost Šubičevac.

Městské opevnění

Nejníže chrání město pevnost sv. Michala, která se dříve uváděla jako pevnost sv. Anny. Je postavená na místě někdejší Krešimirovy rezidence. O kousek výš najdete pevnost Šubičevac a v nadmořské výšce 125 metrů stojí pevnost sv. Jana. Ať se vydáte na kteroukoliv, získáte překrásný výhled na město a ostrovy v okolí směrem na severozápad. Každá pevnost má jedinečnou architekturu.

Foto: Aktuálně.cz

Okouzlující Šibenik

Staré město si spolu s pevnostmi zachovalo starobylý ráz.  Katedrála sv. Jakuba se nachází na náměstí Chorvatské republiky a patří k jedinečným stavbám pozdního evropského středověku. Jeho autor, stavitel Juraj Matejević Dalmatinec na něj může být pyšný. O výzdobu se postaral Ital Nikola Firentinac, Donatellův žák. V blízkosti stavby zůstanete stát jako opaření. Její obrovské rozměry 39 metrů na délku a 32 metrů na výšku vzbuzují patřičný respekt. Celá stavba je z kamene a zdobená rozmanitým zaklenutím a střechou z těsně zapadajícími deskami.

Foto: Aktuálně.cz

Uvnitř stavby se nachází 74 portrétních bust v životní velikosti, Lví portál a tajemná boční kaple. Katedrála při útoku granátem měla obrovské štěstí, že nálož nevybuchla a můžeme ji obdivovat v plné kráse i dnes. Pokud bychom měli pokračovat v jedinečné architektuře, přesuneme se na renesanční radnici z 16. století s otevřenou lodžií v přízemí a zasklenou v prvním patře. Hned vedle se po schodech dostanete do staré části, kde za vidění stojí kostelík sv. Barbory s velkou Sbírkou církevního umění.

Nábřeží patří Biskupskému paláci, vedle kterého najdete Mořskou bránu s vchodem do přístavu. Gotické architektonické prvky hledejte ve stavbách kostela. sv. Jana Křtitele, sv. Františka nebo v palácích Foscolů, Osriniů a Madonićů

Zábava a kultura

Pět kilometrů od centra narazíte na turistický komplex Solaris, který poskytuje nejen ubytování, ale zábavu v podobě sportovních akcí nebo výletů po moři a na pevninu. Pro milovníky tobogánů a skluzavek bude milým překvapením přítomnost jedinečného Aqualandu.

Za koupáním se vydejte na městské koupaliště Jadrija s borovým lesem. Nachází se hned na konci průlivu sv. Antonína. Překrásné koupání nabízí i hotelové městečko Solaris. V Šibeniku máte jedinečnou příležitost vyzkoušet jachting. V místě se nachází i potápěčské školy. Zajímavostí je nedaleké sokolnické středisko, kde dostanete školení na lov pomocí dravých ptáků. Pro odvážné je na Šibenickém mostě připravený bungee-jumping nad řekou Krk.

Foto: Aktuálně.cz

Kulturně zaměření lidé si v místě užijí Šibenické léto, festival kultury a zábavy. Čekají na vás koncerty vážné i lidové hudby na překrásných historických místech. Kromě jiného, se ve městě konají slavnosti a folklórní večery. Koncem září navštivte středověké trhy s bohatým programem a středověkou atmosférou.

Cestou do Chorvatska budete mít dost času si naplánovat celý program, protože pojedete automobilem okolo 10 hodin. Šibenik je od Prahy vzdálený 1 016 kilometrů. Týdenní dovolená v Šibeniku se pohybuje okolo 10 tisíc korun za objekt na týden pro 4 osoby.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy