Seychely jsou k božskému odpočinku jako stvořené

Adam Pešek
16. 6. 2011 15:30
Už vzácné kokosové ořechy připomínající ženské pozadí naznačují krásy Seychel
Seychely
Seychely | Foto: Isifa/Thinkstock

Klidem a nedotčenou přírody cestovní kanceláře označují řadu destinací a Seychely můžeme bez obav označit za jejich krále. Jedinečnost a ekologické bohatství souostroví přezdívaného perla Afriky chrání i místní vláda, která omezuje počty lůžek pro turisty a dokonce přišla s nařízením, že žádná budova nesmí být vyšší než palma. Krásy tropického ráje však vyjdou poměrně draho a ne každý si může dovolit za jejich božským klidem utéct.

Seychely sice čítají rovných 115 ostrovů, osídlená a turisticky přitažlivá je zhruba jen polovina. Rozlehlé vnější atoly totiž postrádají zdroje pitné vody a pro dovolenou se příliš nehodí, na rozdíl od těch vnitřních, s hustými pralesy a řadou unikátních druhů rostlin i zvířat. Symbolem státu se stala vzácná palma seychelská, jejíž plody dosahují hmotnosti až dvacet kilogramů a svým vzhledem připomínají dámské pozadí.

kolo je na Seychelách běžný dopravní prostředek
kolo je na Seychelách běžný dopravní prostředek | Foto: Isifa/Thinkstock

Coco-de-mer neboli necudné ořechy rostou pouze na druhém největším ostrově Praslin, který se pyšní ještě rezervací vzácných papoušků černých. Malé průzračné pláže lemují celé pobřeží a malebnou scenérii doplňují nedaleké korály, za jejichž bohatým podmořským životem se vyplatí podniknout lodní výlet.

Coco de Mer, plod vzácné palmy seychelské
Coco de Mer, plod vzácné palmy seychelské | Foto: Isifa/Thinkstock

Největšímu a nejdůležitějšímu ostrovu Mahé se kvůli přítomnosti mezinárodního letiště nevyhnete a nestrávit na něm alespoň chvíli by byla chyba. Hlavní město Victoria má svou vlastní kopii londýnského Big Benu zvanou Clock Tower a naprostou chloubou je ohromná botanická zahrada s většinou druhů místní flóry i fauny.

Uspěchanosti moderního světa pak nejlépe utečete na La Digue s omezenou automobilovou dopravou. Hlavním dopravním prostředkem je zde kolo a jako taxíky fungují speciální volské povozy. Dalším zpestřením může být návštěva plantáže na zpracování kokosových ořechů L'Union Estate nebo některého z míst, kde se chovají obří želvy.

želva obří na seychelské pláži
želva obří na seychelské pláži | Foto: Isifa/Thinkstock

Průzračné moře přímo vybízí k potápění či zapůjčení katamaránu, kouzelná džungle zase k výpravám. Hodně turistů si na Seychelách vyzkouší golf a tamní hřiště platí za jedny z těch vůbec nejlepších.

Ale už samotná obliba takzvaného milionářského sportu značí, že dovolená nebude z nejlevnějších. Přímé letecké spojení z Česka neexistuje a přesedání na jednom z větších evropských letišť se vyhnete pouze se zájezdem některé tuzemské cestovní kanceláře. Ty začínají na 31 000 korun, peněžence pak odlehčí i poměrně vysoké ceny na ostrovech. Vzhledem k zachování unikátního statusu mezi dovolenkovými destinacemi jsou však takové částky naprosto pochopitelné.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy