Seychely jsou k božskému odpočinku jako stvořené

Adam Pešek
16. 6. 2011 15:30
Už vzácné kokosové ořechy připomínající ženské pozadí naznačují krásy Seychel
Seychely
Seychely | Foto: Isifa/Thinkstock

Klidem a nedotčenou přírody cestovní kanceláře označují řadu destinací a Seychely můžeme bez obav označit za jejich krále. Jedinečnost a ekologické bohatství souostroví přezdívaného perla Afriky chrání i místní vláda, která omezuje počty lůžek pro turisty a dokonce přišla s nařízením, že žádná budova nesmí být vyšší než palma. Krásy tropického ráje však vyjdou poměrně draho a ne každý si může dovolit za jejich božským klidem utéct.

Seychely sice čítají rovných 115 ostrovů, osídlená a turisticky přitažlivá je zhruba jen polovina. Rozlehlé vnější atoly totiž postrádají zdroje pitné vody a pro dovolenou se příliš nehodí, na rozdíl od těch vnitřních, s hustými pralesy a řadou unikátních druhů rostlin i zvířat. Symbolem státu se stala vzácná palma seychelská, jejíž plody dosahují hmotnosti až dvacet kilogramů a svým vzhledem připomínají dámské pozadí.

kolo je na Seychelách běžný dopravní prostředek
kolo je na Seychelách běžný dopravní prostředek | Foto: Isifa/Thinkstock

Coco-de-mer neboli necudné ořechy rostou pouze na druhém největším ostrově Praslin, který se pyšní ještě rezervací vzácných papoušků černých. Malé průzračné pláže lemují celé pobřeží a malebnou scenérii doplňují nedaleké korály, za jejichž bohatým podmořským životem se vyplatí podniknout lodní výlet.

Coco de Mer, plod vzácné palmy seychelské
Coco de Mer, plod vzácné palmy seychelské | Foto: Isifa/Thinkstock

Největšímu a nejdůležitějšímu ostrovu Mahé se kvůli přítomnosti mezinárodního letiště nevyhnete a nestrávit na něm alespoň chvíli by byla chyba. Hlavní město Victoria má svou vlastní kopii londýnského Big Benu zvanou Clock Tower a naprostou chloubou je ohromná botanická zahrada s většinou druhů místní flóry i fauny.

Uspěchanosti moderního světa pak nejlépe utečete na La Digue s omezenou automobilovou dopravou. Hlavním dopravním prostředkem je zde kolo a jako taxíky fungují speciální volské povozy. Dalším zpestřením může být návštěva plantáže na zpracování kokosových ořechů L'Union Estate nebo některého z míst, kde se chovají obří želvy.

želva obří na seychelské pláži
želva obří na seychelské pláži | Foto: Isifa/Thinkstock

Průzračné moře přímo vybízí k potápění či zapůjčení katamaránu, kouzelná džungle zase k výpravám. Hodně turistů si na Seychelách vyzkouší golf a tamní hřiště platí za jedny z těch vůbec nejlepších.

Ale už samotná obliba takzvaného milionářského sportu značí, že dovolená nebude z nejlevnějších. Přímé letecké spojení z Česka neexistuje a přesedání na jednom z větších evropských letišť se vyhnete pouze se zájezdem některé tuzemské cestovní kanceláře. Ty začínají na 31 000 korun, peněžence pak odlehčí i poměrně vysoké ceny na ostrovech. Vzhledem k zachování unikátního statusu mezi dovolenkovými destinacemi jsou však takové částky naprosto pochopitelné.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy