Sexting může skončit až sebevraždou, varují psychiatři

pej, ČTK
13. 5. 2015 7:35
Britští psychiatři varují před nebezpečným nárůstem sextingu. Ten podle nich může mít negativní dopady na psychické zdraví teenagerů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn – Sexting neboli posílání zpráv a obrázků se sexuálním podtextem patří mezi novější fenomény, pro většinu dospívajících se i tak stal každodenní rutinou. Odborníci zabývající se tímto trendem považují za nejohroženější skupinu právě teenagery. Mladiství riskují rozesíláním obrázků se sexuální tematikou závažné psychické problémy, které se mohou projevit až v pozdějším věku, cituje BBC přední psychiatry.

"Pro mládež je sexting něco jako druh námluv. Snaží se na sebe upozornit a stát se středem pozornosti," přiblížila problematiku doktorka Natasha Bijlani.

Mladistvým se často tento způsob navazování vztahů a flirtování může vymknout z rukou a stanou se snadným cílem zneužití a šikany. Následkem toho pak čelí závažným psychickým problémům.  

"Strach ze zneužití obrázků se sexuálně explicitní tematikou může být v době dospívání potlačen, nemusí se projevit celá léta. V pozdějším věku se pak může objevit ve formě deprese, stresu nebo úzkosti," upozornila.

Podle ní je sexting natolik novým jevem, že se nedá přesněji odhadnout, jak velké následky může mít v budoucnu. Obává se především nárůstu sebevražd mezi teenagery.

"V roce 2010 naše klinika léčila zhruba 178 klientů ve věku 12 až 17 let. V loňském roce jich bylo už 262. Lékaři tedy zaznamenali 50procentní nárůst pacientů léčících se z následků sextingu," podložila psychiatrička svoje obavy reálnými čísly.

Zvyšujme internetovou gramotnost, volají psychiatři

Na základě svých zjištění apeluje na veřejnost ohledně zvýšení internetové gramotnosti. "Měli bychom věnovat více pozornosti vzdělávání mladých. Zvýšit hlavně jejich povědomí o rizicích, která plynou z posílání kompromitujících obrázků," dodává.

Podle březnového průzkumu britské společnosti zabývající se bezpečností na internetu a firmou Microsoft se sexting stal běžným způsobem komunikace rovněž u dětí mladších 15 let. V rámci studie bylo zjištěno, že ze čtyř tisíc intimních obrázků a videí sdílených na internetu jich 667 pocházelo od uživatelů mladších 15 let, 286 pak od méně než desetiletých.

Stejně varovná čísla vydávají i české statistiky. Podle loňských průzkumů má téměř osm procent z dotázaných dětí zkušenost se sdílením intimní fotografie či videa. Statistiky potvrzují i narůst počtu obětí kyberšikany. Ještě v roce 2010 odborníci hovořili v průměru o jednom případu měsíčně, teď jde už o čtyři desítky denně.

 

Právě se děje

Další zprávy