Sexting může skončit až sebevraždou, varují psychiatři

pej, ČTK
13. 5. 2015 7:35
Britští psychiatři varují před nebezpečným nárůstem sextingu. Ten podle nich může mít negativní dopady na psychické zdraví teenagerů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn – Sexting neboli posílání zpráv a obrázků se sexuálním podtextem patří mezi novější fenomény, pro většinu dospívajících se i tak stal každodenní rutinou. Odborníci zabývající se tímto trendem považují za nejohroženější skupinu právě teenagery. Mladiství riskují rozesíláním obrázků se sexuální tematikou závažné psychické problémy, které se mohou projevit až v pozdějším věku, cituje BBC přední psychiatry.

"Pro mládež je sexting něco jako druh námluv. Snaží se na sebe upozornit a stát se středem pozornosti," přiblížila problematiku doktorka Natasha Bijlani.

Mladistvým se často tento způsob navazování vztahů a flirtování může vymknout z rukou a stanou se snadným cílem zneužití a šikany. Následkem toho pak čelí závažným psychickým problémům.  

"Strach ze zneužití obrázků se sexuálně explicitní tematikou může být v době dospívání potlačen, nemusí se projevit celá léta. V pozdějším věku se pak může objevit ve formě deprese, stresu nebo úzkosti," upozornila.

Podle ní je sexting natolik novým jevem, že se nedá přesněji odhadnout, jak velké následky může mít v budoucnu. Obává se především nárůstu sebevražd mezi teenagery.

"V roce 2010 naše klinika léčila zhruba 178 klientů ve věku 12 až 17 let. V loňském roce jich bylo už 262. Lékaři tedy zaznamenali 50procentní nárůst pacientů léčících se z následků sextingu," podložila psychiatrička svoje obavy reálnými čísly.

Zvyšujme internetovou gramotnost, volají psychiatři

Na základě svých zjištění apeluje na veřejnost ohledně zvýšení internetové gramotnosti. "Měli bychom věnovat více pozornosti vzdělávání mladých. Zvýšit hlavně jejich povědomí o rizicích, která plynou z posílání kompromitujících obrázků," dodává.

Podle březnového průzkumu britské společnosti zabývající se bezpečností na internetu a firmou Microsoft se sexting stal běžným způsobem komunikace rovněž u dětí mladších 15 let. V rámci studie bylo zjištěno, že ze čtyř tisíc intimních obrázků a videí sdílených na internetu jich 667 pocházelo od uživatelů mladších 15 let, 286 pak od méně než desetiletých.

Stejně varovná čísla vydávají i české statistiky. Podle loňských průzkumů má téměř osm procent z dotázaných dětí zkušenost se sdílením intimní fotografie či videa. Statistiky potvrzují i narůst počtu obětí kyberšikany. Ještě v roce 2010 odborníci hovořili v průměru o jednom případu měsíčně, teď jde už o čtyři desítky denně.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy