Sexting může skončit až sebevraždou, varují psychiatři

pej, ČTK
13. 5. 2015 7:35
Britští psychiatři varují před nebezpečným nárůstem sextingu. Ten podle nich může mít negativní dopady na psychické zdraví teenagerů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn – Sexting neboli posílání zpráv a obrázků se sexuálním podtextem patří mezi novější fenomény, pro většinu dospívajících se i tak stal každodenní rutinou. Odborníci zabývající se tímto trendem považují za nejohroženější skupinu právě teenagery. Mladiství riskují rozesíláním obrázků se sexuální tematikou závažné psychické problémy, které se mohou projevit až v pozdějším věku, cituje BBC přední psychiatry.

"Pro mládež je sexting něco jako druh námluv. Snaží se na sebe upozornit a stát se středem pozornosti," přiblížila problematiku doktorka Natasha Bijlani.

Mladistvým se často tento způsob navazování vztahů a flirtování může vymknout z rukou a stanou se snadným cílem zneužití a šikany. Následkem toho pak čelí závažným psychickým problémům.  

"Strach ze zneužití obrázků se sexuálně explicitní tematikou může být v době dospívání potlačen, nemusí se projevit celá léta. V pozdějším věku se pak může objevit ve formě deprese, stresu nebo úzkosti," upozornila.

Podle ní je sexting natolik novým jevem, že se nedá přesněji odhadnout, jak velké následky může mít v budoucnu. Obává se především nárůstu sebevražd mezi teenagery.

"V roce 2010 naše klinika léčila zhruba 178 klientů ve věku 12 až 17 let. V loňském roce jich bylo už 262. Lékaři tedy zaznamenali 50procentní nárůst pacientů léčících se z následků sextingu," podložila psychiatrička svoje obavy reálnými čísly.

Zvyšujme internetovou gramotnost, volají psychiatři

Na základě svých zjištění apeluje na veřejnost ohledně zvýšení internetové gramotnosti. "Měli bychom věnovat více pozornosti vzdělávání mladých. Zvýšit hlavně jejich povědomí o rizicích, která plynou z posílání kompromitujících obrázků," dodává.

Podle březnového průzkumu britské společnosti zabývající se bezpečností na internetu a firmou Microsoft se sexting stal běžným způsobem komunikace rovněž u dětí mladších 15 let. V rámci studie bylo zjištěno, že ze čtyř tisíc intimních obrázků a videí sdílených na internetu jich 667 pocházelo od uživatelů mladších 15 let, 286 pak od méně než desetiletých.

Stejně varovná čísla vydávají i české statistiky. Podle loňských průzkumů má téměř osm procent z dotázaných dětí zkušenost se sdílením intimní fotografie či videa. Statistiky potvrzují i narůst počtu obětí kyberšikany. Ještě v roce 2010 odborníci hovořili v průměru o jednom případu měsíčně, teď jde už o čtyři desítky denně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy