Nejznámější hlasatelka KLDR končí. Nevyhovuje modernímu obrazu země

ČTK ČTK
4. 12. 2018 11:02
Severokorejská státní televize KCTV prochází rozsáhlou vlnou modernizace, při níž mimo jiné pravděpodobně nahradí svou nejznámější moderátorku Ri Čchon-hiovou mladší tváří. Hlasatelka údajně nevyhovuje nové image, kterou se režim diktátora Kim Čong-una snaží působit na veřejnost.
Ri Čchon-hiová patří k nejznámějším tvářím KLDR. | Video: Reuters

Ri (75) v minulosti často oznamovala klíčové politické události, jako jsou například raketové a jaderné testy. Proslavila se i tím, že při oznámení úmrtí obou předchozích severokorejských vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila přímo před kamerami plakala.

Státní televize KCTV podle britského listu prochází vlnou modernizace. Kromě vývoje aplikace pro on-line nakupování či streamovací platformy podobné internetové televizi Netflix chce veřejnosti představit i mladší a stylovější reportéry a lépe vybavené televizní studio.

Ri je známa pro svou bezmeznou podporou vládnoucí dynastie Kimů a příležitostně i nevybíravými projevy na účet Západu. V televizi nyní vystupuje stále méně, to se však přisuzuje i jejímu částečnému odchodu do důchodu.

Modernizace KLDR se dotkne i televize

Podle některých odborníků se KLDR snaží vyrovnat s novým stoletím a jeho trendy, což se odráží na i televizní produkci. Televizní programy tak upouštějí od čisté ideologie a zpráv o úspěších "velkých vůdců" a přidávají reportáže z terénu, soustřeďují se přitom na témata jako například vylepšení životních standardů.

Na obrazovkách se tak objevují studenti s mobilními telefony nebo lidé, kteří si v restauracích vychutnávají pizzu.

Poslání televizních programů ovšem zůstává stejné, poznamenal The Daily Telegraph. Ačkoliv reportáže mohou zahrnovat úryvky výroků obyčejných občanů, ti ale vždy projevují svou vděčnosti svému vůdci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy