Nejznámější hlasatelka KLDR končí. Nevyhovuje modernímu obrazu země

ČTK ČTK
4. 12. 2018 11:02
Severokorejská státní televize KCTV prochází rozsáhlou vlnou modernizace, při níž mimo jiné pravděpodobně nahradí svou nejznámější moderátorku Ri Čchon-hiovou mladší tváří. Hlasatelka údajně nevyhovuje nové image, kterou se režim diktátora Kim Čong-una snaží působit na veřejnost.
Ri Čchon-hiová patří k nejznámějším tvářím KLDR. | Video: Reuters

Ri (75) v minulosti často oznamovala klíčové politické události, jako jsou například raketové a jaderné testy. Proslavila se i tím, že při oznámení úmrtí obou předchozích severokorejských vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila přímo před kamerami plakala.

Státní televize KCTV podle britského listu prochází vlnou modernizace. Kromě vývoje aplikace pro on-line nakupování či streamovací platformy podobné internetové televizi Netflix chce veřejnosti představit i mladší a stylovější reportéry a lépe vybavené televizní studio.

Ri je známa pro svou bezmeznou podporou vládnoucí dynastie Kimů a příležitostně i nevybíravými projevy na účet Západu. V televizi nyní vystupuje stále méně, to se však přisuzuje i jejímu částečnému odchodu do důchodu.

Modernizace KLDR se dotkne i televize

Podle některých odborníků se KLDR snaží vyrovnat s novým stoletím a jeho trendy, což se odráží na i televizní produkci. Televizní programy tak upouštějí od čisté ideologie a zpráv o úspěších "velkých vůdců" a přidávají reportáže z terénu, soustřeďují se přitom na témata jako například vylepšení životních standardů.

Na obrazovkách se tak objevují studenti s mobilními telefony nebo lidé, kteří si v restauracích vychutnávají pizzu.

Poslání televizních programů ovšem zůstává stejné, poznamenal The Daily Telegraph. Ačkoliv reportáže mohou zahrnovat úryvky výroků obyčejných občanů, ti ale vždy projevují svou vděčnosti svému vůdci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy