Nejznámější hlasatelka KLDR končí. Nevyhovuje modernímu obrazu země

ČTK ČTK
4. 12. 2018 11:02
Severokorejská státní televize KCTV prochází rozsáhlou vlnou modernizace, při níž mimo jiné pravděpodobně nahradí svou nejznámější moderátorku Ri Čchon-hiovou mladší tváří. Hlasatelka údajně nevyhovuje nové image, kterou se režim diktátora Kim Čong-una snaží působit na veřejnost.
Ri Čchon-hiová patří k nejznámějším tvářím KLDR. | Video: Reuters

Ri (75) v minulosti často oznamovala klíčové politické události, jako jsou například raketové a jaderné testy. Proslavila se i tím, že při oznámení úmrtí obou předchozích severokorejských vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila přímo před kamerami plakala.

Státní televize KCTV podle britského listu prochází vlnou modernizace. Kromě vývoje aplikace pro on-line nakupování či streamovací platformy podobné internetové televizi Netflix chce veřejnosti představit i mladší a stylovější reportéry a lépe vybavené televizní studio.

Ri je známa pro svou bezmeznou podporou vládnoucí dynastie Kimů a příležitostně i nevybíravými projevy na účet Západu. V televizi nyní vystupuje stále méně, to se však přisuzuje i jejímu částečnému odchodu do důchodu.

Modernizace KLDR se dotkne i televize

Podle některých odborníků se KLDR snaží vyrovnat s novým stoletím a jeho trendy, což se odráží na i televizní produkci. Televizní programy tak upouštějí od čisté ideologie a zpráv o úspěších "velkých vůdců" a přidávají reportáže z terénu, soustřeďují se přitom na témata jako například vylepšení životních standardů.

Na obrazovkách se tak objevují studenti s mobilními telefony nebo lidé, kteří si v restauracích vychutnávají pizzu.

Poslání televizních programů ovšem zůstává stejné, poznamenal The Daily Telegraph. Ačkoliv reportáže mohou zahrnovat úryvky výroků obyčejných občanů, ti ale vždy projevují svou vděčnosti svému vůdci.

 

Právě se děje

Další zprávy