Ukrajinský časopis Vogue řeší skandál, šéfredaktorku obvinili z plagiátorství

Magazín Magazín
2. 11. 2018 13:43
Vedení ukrajinské mutace módního časopisu Vogue odvolalo šéfredaktorku Olgu Suškovou. Došlo k tomu poté, co se na internetu začaly objevovat příspěvky srovnávající její články se staršími texty jejích kolegyň z jiných periodik. Novinářka na svém facebookovém profilu přiznala, že kvůli stresu občas měla tvůrčí blok, a tak za ni některé texty psal neznámý autor na volné noze.
Šéfredaktorka ukrajinské verze časopisu Vogue Olga Sushková
Šéfredaktorka ukrajinské verze časopisu Vogue Olga Sushková | Foto: facebook.com/sushko.olga

Šéfredaktorka ukrajinské verze magazínu Vogue Olga Sušková se musela prozatím se svou pozicí rozloučit. Vydavatel časopisu se totiž zabývá obviněními, podle kterých se novinářka dopustila plagiátorství.

Podle britského webu BBC vše začalo, když se prostřednictvím mobilní aplikace Telegram začalo šířit srovnání jednoho jejího článku s textem, který v roce 2006 publikovala přispěvatelka ruského Harper's Bazaar Shakri Amirkhanová.

Sušková následně na svém facebookovém profilu přiznala, že články pod jejím jménem čas od času dodává pisatel na volné noze.

"Kvůli stresu a obrovskému množství práce se mi občas stává, že prostě zamrznu. Je to složitá situace a chtěla bych se za ni omluvit svým čtenářům i ostatním členům své redakce. Udělala jsem chybu, ale to se přece stává každému z nás," napsala novinářka v příspěvku na sociální síti.

U většiny příznivců ukrajinského Vogue se však její omluva s pochopením nesetkala. Jedna z uživatelek například její text označila za spíše průměrný a pak sarkasticky dodala, že to bude asi tím, že ho Sušková napsala sama. Ukrajinský novinář Oleksandr Holubov dokonce poznamenal, že celá lokální odnož Vogue je "černá díra pod naleštěným značkovým obalem".

Ne všichni komentující ale byli tak přísní a v diskuzi se objevil také uživatel, který napsal, že Suškovou zná už několik let, pamatuje si ji jako velmi talentovanou autorku a že každý občas chybuje. BBC ovšem informovala, že u novinářčiny omluvy začaly přibývat i další ukázky domnělého plagiátorství.

Ukrajinská blogerka Aljona Melnyková například našla nápadné podobnosti mezi článkem Suškové z roku 2013 a pasáží z knihy Nejlepší hotely na světě od Viktoriji Zavjalové a Valeriji Baškirové.

Společnost Conde Nast, jež magazín Vogue vlastní, a nakladatelství Media Group Ukraine, které ho na Ukrajině vydává, se ve společném prohlášení shodly, že plagiátorství v jejich periodiku je zásadní problém. "Zahájili jsme interní vyšetřování, abychom zjistili detaily o tom, co se stalo. Olga Sušková během něj nebude post šéfredaktorky zastávat," citovala vyjádření BBC.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy