Sedmnáctiletý Ukrajinec vyvinul dron na rozpoznávání min. Získal za něj světovou cenu

Magazín Magazín
29. 9. 2022 12:23
Sedmnáctiletý Ukrajinec Igor Klymenko se stal letošním vítězem ceny Global Student Prize, kterou pravidelně dostávají nadaní studenti za své výjimečné nápady. Vymyslel dron, který umí vyhledávat nášlapné miny, za což si v New Yorku odnesl peněžní odměnu ve výši sto tisíc dolarů (přes dva a půl milionu korun).
Sedmnáctiletý Ukrajinec Igor Klymenko se stal letošním vítězem ceny Global Student Prize. Vyvinul dron k rozpoznávání nášlapných min.
Sedmnáctiletý Ukrajinec Igor Klymenko se stal letošním vítězem ceny Global Student Prize. Vyvinul dron k rozpoznávání nášlapných min. | Foto: Igor Klymenko

Klymenko obstál v konkurenci více než sedmi tisíc studentů z celého světa. Cenu mu udělily nezisková organizace Chegg.org a nadace Varkey Foundation při příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Jeho dron dovede rozpoznávat protipěchotní i protivozidlové nášlapné miny a určovat jejich souřadnice s přesností do dvou centimetrů, aniž by je odpálil.

"Většinu finanční odměny plánuju využít na zdokonalení svého zařízení. Část peněz bych také rád věnoval na pomoc dalším ukrajinským studentům, aby se mohli rozvíjet v tom, co je zajímá. Posledních pár dní jsem se setkával se světovými lídry v oblasti vzdělání a jsem vděčný, že jsem s nimi mohl o svém projektu mluvit," řekl sedmnáctiletý Ukrajinec deníku Standard.

V současnosti chce docílit toho, aby jeho dron dokázal ze vzduchu nasprejovat kolem nášlapné miny barvu. Hodlá využít také umělé inteligence, která by odhalila, o jaký druh miny se jedná, a určila tak nejbezpečnější způsob jejího odstranění.

Klymenko pochází z Kyjeva, ale na začátku ruské invaze se přestěhoval na venkov. Nedávno dodělal střední školu a na svém dronu soustavně pracoval posledních osm let. Dokončoval ho ve sklepě, kde se zároveň schovával před bombardováním. V posledním půlroce zároveň přes internet doučoval své vrstevníky matematiku a fyziku.

Momentálně ukrajinský teenager přesídlil do Kanady, kde ho čeká vysokoškolské studium na Albertské univerzitě. Jeho rodiče, prarodiče a sestra naopak navzdory válce zůstávají na Ukrajině. "Až v Kanadě dostuduju, určitě se vrátím domů, abych pomohl při obnově svojí země," dodal Klymenko.

Mohlo by vás zajímat: Ukrajinští vojáci zneškodnili za čtyři minuty čtyři ruské tanky a obrněnce

Ukrajinské jednotce podařilo pomocí protitankových řízených střel Skif zničit za několik minut čtyři ruské tanky a bojová vozidla pěchoty. | Video: Twitter / Ukraine Weapons Tracker
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Nerudová se v modelu Medianu dostala poprvé na 1. místo mezi kandidáty na prezidenta

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů.

Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, velká část respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutých. Výsledky průzkumu dnes zástupci agentury představili novinářům na on-line tiskové konferenci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

Další zprávy