"Malý Messi" je terčem islamistů. Chlapec se bojí o život, jeho rodině vyhrožují

Magazín Magazín
13. 2. 2019 18:00
Sedmiletý Afghánec Murtaza Ahmadi se v roce 2016 stal slavným díky fotce, na které má místo vysněného dresu argentinské fotbalové superstar Lionela Messiho plastovou tašku podobných barev. Snímek obletěl celý svět a Messi chlapci poslal nejen dva podepsané dresy, ale pozval jej také na osobní setkání. Teď se však Ahmadi a jeho rodina musí skrývat, protože po nich jde mimo jiné Tálibán.
Sedmiletý Murtaza Ahmadi by se možná raději stal neviditelným. | Video: Reuters

Fotka malého Murtazy hrajícího si s fotbalovým míčem ve sněhu s modrobílou igelitkou s nápisem Messi v roce 2016 obletěla svět. Snímek neminul ani jeho fotbalový vzor, který mu zaslal balíček do afghánské oblasti Jaghori, jihozápadně od Kábulu.

Murtaza Ahmadi
Murtaza Ahmadi | Foto: Profimedia.cz

Chlapec dostal od argentinského sportovce dva vlastnoručně podepsané dresy, fotbalový míč a pozvánku na setkání s Messim před zápasem. Chlapec se tak stal slavným prakticky přes noc. Teď by si spíš přál být opět neviditelným.

Ahmadi a jeho rodina se totiž hlásí k národu Hazárů a stoupencům šíitského islámu, proto je pronásleduje Tálibán i afghánská odnož tzv. Islámského státu.

Radikální nábožensko-politické hnutí Tálibán vpadlo do oblasti Jaghori v listopadu. "Zabili naše příbuzné a prohledávali domy. Zastavovali auta, zabíjeli pasažéry, prohledávali domy a zabíjeli. Nesměli jsme hrát fotbal ani vycházet z domu ven," popsal chlapec zpravodajskému webu CNN. A vzpomíná na strach ze zvuků pušek, lidského křiku i dopadajících bomb.

Pořád nám někdo vyhrožuje

"Od té doby, co se stal Murtaza slavným, je náš život těžší. Nejen kvůli Tálibánu, ale i některé další skupiny si myslí, že mu Messi dal spoustu peněz. Přestali jsme jej posílat do školy a neustále nám někdo vyhrožuje," popsala novinářům jeho matka Shafiqa.

"Nesměli jsme hrát fotbal, ani vycházet z domu ven," říká dnes semdiletý Murtaza.
"Nesměli jsme hrát fotbal, ani vycházet z domu ven," říká dnes semdiletý Murtaza. | Foto: Reuters

Otec rodiny je nakonec zavezl do nedalekého města Bámiján. "Otce jsem naposledy viděl, když nás sem zavezl. Potom se vrátil a už jsem ho nespatřil. Strašně mi chybí, s matkou i se mnou mluví jenom po telefonu," dodal chlapec. 

Z Bámijánu se chlapec a jeho matka přestěhovali do Kábulu, kde se skrývají mezi ostatními uprchlíky. Ani zde se však necítí v bezpečí, Murtazova matka se obává, že by syna mohli chtít unést kvůli domnělým vazbám na bohatou fotbalovou superstar.

"Bylo by lepší, kdyby se nikdy nestal slavným. Teď jsou naše životy v ohrožení v našem rodném městě i tady v Kábulu. Většinu času tráví uvnitř domu," vysvětlila CNN Shafiqa Ahmadiová. "V Kábulu nemůžu chodit ven z domu. Moje matka mi to nedovolí, bojí se. Tak hraju s kamarádem jenom uvnitř," dodává chlapec. 

"Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje."
"Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje." | Foto: Reuters

Matka malého fotbalového fanouška by se tak znovu ráda obrátila na Messiho. Tentokrát s prosbou o pomoc dostat Murtazu a jeho rodinu ze země pryč, aby mohl mít lepší budoucnost. 

"Když jsem byl doma, nemohl jsem nosit svůj dres Messiho, protože jsem se bál, že mi někdo ublíží. Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje. Chci se stát fotbalistou jako Messi, chci si zahrát s Messim," nechal se slyšet Murtaza. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Pacova zemřel cyklista, policie ho našla v příkopu

Mrtvého cyklistu našla policie dnes v příkopu mezi městem Pacov a obcí Cetoraz na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Pravděpodobně zemřel poté, co se mu udělalo špatně. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjela policie po 10:30. Muž ležel v příkopu u silnice II/129. "Bohužel bez známek života. Podle prvního vyjádření lékaře to spíš vypadá, že mohl mít zdravotní indispozici. S největší pravděpodobností to nebude nehoda v klasickém slova smyslu, že by ho někdo srazil," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy