"Malý Messi" je terčem islamistů. Chlapec se bojí o život, jeho rodině vyhrožují

Magazín Magazín
13. 2. 2019 18:00
Sedmiletý Afghánec Murtaza Ahmadi se v roce 2016 stal slavným díky fotce, na které má místo vysněného dresu argentinské fotbalové superstar Lionela Messiho plastovou tašku podobných barev. Snímek obletěl celý svět a Messi chlapci poslal nejen dva podepsané dresy, ale pozval jej také na osobní setkání. Teď se však Ahmadi a jeho rodina musí skrývat, protože po nich jde mimo jiné Tálibán.
Sedmiletý Murtaza Ahmadi by se možná raději stal neviditelným. | Video: Reuters

Fotka malého Murtazy hrajícího si s fotbalovým míčem ve sněhu s modrobílou igelitkou s nápisem Messi v roce 2016 obletěla svět. Snímek neminul ani jeho fotbalový vzor, který mu zaslal balíček do afghánské oblasti Jaghori, jihozápadně od Kábulu.

Murtaza Ahmadi
Murtaza Ahmadi | Foto: Profimedia.cz

Chlapec dostal od argentinského sportovce dva vlastnoručně podepsané dresy, fotbalový míč a pozvánku na setkání s Messim před zápasem. Chlapec se tak stal slavným prakticky přes noc. Teď by si spíš přál být opět neviditelným.

Ahmadi a jeho rodina se totiž hlásí k národu Hazárů a stoupencům šíitského islámu, proto je pronásleduje Tálibán i afghánská odnož tzv. Islámského státu.

Radikální nábožensko-politické hnutí Tálibán vpadlo do oblasti Jaghori v listopadu. "Zabili naše příbuzné a prohledávali domy. Zastavovali auta, zabíjeli pasažéry, prohledávali domy a zabíjeli. Nesměli jsme hrát fotbal ani vycházet z domu ven," popsal chlapec zpravodajskému webu CNN. A vzpomíná na strach ze zvuků pušek, lidského křiku i dopadajících bomb.

Pořád nám někdo vyhrožuje

"Od té doby, co se stal Murtaza slavným, je náš život těžší. Nejen kvůli Tálibánu, ale i některé další skupiny si myslí, že mu Messi dal spoustu peněz. Přestali jsme jej posílat do školy a neustále nám někdo vyhrožuje," popsala novinářům jeho matka Shafiqa.

"Nesměli jsme hrát fotbal, ani vycházet z domu ven," říká dnes semdiletý Murtaza.
"Nesměli jsme hrát fotbal, ani vycházet z domu ven," říká dnes semdiletý Murtaza. | Foto: Reuters

Otec rodiny je nakonec zavezl do nedalekého města Bámiján. "Otce jsem naposledy viděl, když nás sem zavezl. Potom se vrátil a už jsem ho nespatřil. Strašně mi chybí, s matkou i se mnou mluví jenom po telefonu," dodal chlapec. 

Z Bámijánu se chlapec a jeho matka přestěhovali do Kábulu, kde se skrývají mezi ostatními uprchlíky. Ani zde se však necítí v bezpečí, Murtazova matka se obává, že by syna mohli chtít unést kvůli domnělým vazbám na bohatou fotbalovou superstar.

"Bylo by lepší, kdyby se nikdy nestal slavným. Teď jsou naše životy v ohrožení v našem rodném městě i tady v Kábulu. Většinu času tráví uvnitř domu," vysvětlila CNN Shafiqa Ahmadiová. "V Kábulu nemůžu chodit ven z domu. Moje matka mi to nedovolí, bojí se. Tak hraju s kamarádem jenom uvnitř," dodává chlapec. 

"Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje."
"Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje." | Foto: Reuters

Matka malého fotbalového fanouška by se tak znovu ráda obrátila na Messiho. Tentokrát s prosbou o pomoc dostat Murtazu a jeho rodinu ze země pryč, aby mohl mít lepší budoucnost. 

"Když jsem byl doma, nemohl jsem nosit svůj dres Messiho, protože jsem se bál, že mi někdo ublíží. Chci se dostat z téhle země, protože se tady bojuje. Chci se stát fotbalistou jako Messi, chci si zahrát s Messim," nechal se slyšet Murtaza. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy