Sdružení pomůže s ochranou před vlky a medvědy

Pavel Baroch
29. 7. 2008 13:45
Hnutí Duha startuje kampaň o šelmách

Valašské Meziříčí - Ekologické Hnutí Duha startuje dvouletý projekt na ochranu vlků, rysů a medvědů v Beskydech.

Jeho součástí budou i poradny pro chovatele ovcí, jak lépe ochránit svá stáda před velkými šelmami.

"Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody ve Valašském Meziříčí obnovíme příští rok poradnu, kde chovatelům nabídneme i zapůjčení elektrických ohradníků proti útokům vlků," řekl Miroslav Kutal, vedoucí projektu ochrany velkých šelem v Beskydech.

Hnutí Duha se ochraně vlků, rysů a medvědů věnuje dlouhodobě.

Právě obava o stáda zvyšuje tlak některých chovatelů na to, aby myslivci vlky a další šelmy raději vystříleli.

Rys ostrovid
Rys ostrovid | Foto: Wikipedia Commons

Snadnější odškodnění

Hnutí Duha chce prosadit i zjednodušení zákona, na jehož základě se vyplácí majitelům hospodářských zvířat škoda po útoku šelem.

"V současnosti je to velmi administrativně náročné," řekl Aktuálně.cz Kutal, podle něhož právě kvůli komplikované proceduře mnozí malí chovatelé ani o náhradu škod na svých stádech nežádají, čímž se opět zvyšuje averze vůči divokým zvířatům.

Kutal připomněl, že zákon ani nepočítá s náhradou všech nákladů, například majitel nedostane peníze za odvoz usmrceného zvířete do kafilérie. Na odškodnění mnohdy musejí chovatelé čekat dlouhou dobu.

"Chtěli bychom, aby byl celý systém vyplácení náhrad co nejjednodušší," konstatoval Kutal. Stát přitom na náhradách za škody způsobené chráněnou zvěří vyplatí ročně desítky milionů korun.

Foto: Lenka Šrubařová

Nové publikace i výzkum trusu

Hnutí Duha hodlá rovněž pořádat přednášky a besedy pro turisty i místní obyvatele a vydá nové publikace o ochraně velkých šelem.

Nadále bude pokračovat s takzvanými vlčími hlídkami, kdy se dobrovolníci snaží přímo v terénu "vyplašit" potencionální pytláky.

Se správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, výzkumnými ústavy a myslivci chce Hnutí Duha spolupracovat například na analýzách vzorků trusu a chlupů, jejichž DNA se bude zkoumat v lesnické fakultě univerzity ve Zvoleně.

Hnutí plánuje i to, že v Beskydech vytipuje důležité migrační koridory velkých šelem a bude prosazovat jejich důslednou ochranu. "Koridory budou využitelné nejen pro velké šelmy, ale i pro ostatní volně žijící živočichy," poznamenal Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

Projekt Hnutí Duha byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

 

Právě se děje

Další zprávy