Schwarzenegger a spol. stanovují vlastní emisní limity

gaz, Reuters
24. 7. 2008 17:21
Západní klimatická iniciativa na pomoc vlád nespoléhá
S akcí proti globálnímu oteplování není možné čekat na federální vlády v Ottawě a Washingtonu, říká WCI
S akcí proti globálnímu oteplování není možné čekat na federální vlády v Ottawě a Washingtonu, říká WCI | Foto: Reuters

Vancouver - Koalice severoamerických států vedená kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem oznámila, že od roku 2012 zavede povinné industriální limity na emise oxidu uhličitého a dalších plynů ohrožujících stabilitu světového klimatu.

Součástí systému bude podle agentury Reuters i obchod s emisními povolenkami podobný tomu, který již funguje v Evropské unii.

Mnohé státy USA a Kanady jsou totiž dlouhodobě nespokojené s tím, jak se centrální vlády ve Washingtonu a Ottawě staví k boji s globálním oteplováním, a rozhodly se zareagovat samy.

Monitoring roku 2010, povolenky o dva později

Šéf kanadských liberálů Stéphane Dion chce zavést daň na emise CO2 federálně. Vládní konzervativci označili jeho plán v době rekordních cen pohonných hmot za "šílený"
Šéf kanadských liberálů Stéphane Dion chce zavést daň na emise CO2 federálně. Vládní konzervativci označili jeho plán v době rekordních cen pohonných hmot za "šílený" | Foto: Reuters

Sdružení Západní klimatická iniciativa (WCI), které bylo odstartováno loni, chce do dvanácti let oproti roku 2005 snížit emise skleníkových plynů na svém území o 15 procent.

Od roku 2010 budou všechna zařízení vypouštějící více než 10 tisíc tun CO2 ročně státní úředníci monitorovat. O dva roky později se rozjede obchod s emisními průmyslovými povolenkami a v roce 2015 se k němu připojí také doprava a emise z paliv.

Vedle Kalifornie jsou členy iniciativy také další západní americké státy Arizona, Montana, Nové Mexiko, Oregon, Utah a Washington.

Kanadu zastupují čtyři provincie, ve kterých žijí dvě třetiny obyvatel a které produkují 73 procent kanadského HDP: Britská Kolumbie, Manitoba, Ontario a Quebec.

"Ekologická NAFTA"

Mezi pozorovatelskými zeměmi WCI je kromě šesti dalších států amerického západu ještě kanadská provincie Saskatchewan a mexické státy Baja California, Coahulia, Chihuahua, Nuevo León, Sonora a Tamaulipas.

"Ekologická NAFTA", jak se sdružení přezdívá v narážce na Severoamerickou dohodu o volném obchodu, však o přesném plánu na obchod s emisemi podle Reuters ještě debatuje. Není zatím například jasné, podle jakého klíče budou jednotlivým státům WCI povolenky rozděleny.

Společenství kromě toho hodlá podporovat také další snahy, jak množství emisí skleníkových plynů v ovzduší snížit. Jednou z nich je daň, kterou na vypouštění CO2 uvalila tento měsíc Britská Kolumbie a která je první svého druhu v Severní Americe.

 

Právě se děje

Další zprávy