Scéna v Příběhu hraček naznačovala sexuální obtěžování. Disney ji teď z filmu smazal

Magazín Magazín
4. 7. 2019 9:06
Společnost Disney tajně smazala jeden z bonusových nepovedených záběrů v nejnovějších kopiích filmu Toy Story 2: Příběh hraček. Scéna totiž odkazovala na nechvalně známou praxi hollywoodských castingů, na kterých herci a herečky dostávají role za poskytnutí sexu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pixar / Disney

Tvůrci filmového studia Pixar rádi prokládají titulky svých snímků falešnými vystřiženými scénami. Animované postavičky se na nich dopouštějí chyb v dialozích, dělají si ze sebe navzájem legraci nebo hovoří přímo do kamery, jako by byli skuteční herci.

Autoři filmů si v těchto záměrně nepovedených scénách s chutí střílí z filmového průmyslu a podobné vtípky zakomponovali i do animované komedie Toy Story 2: Příběh hraček z roku 1999. V jednom z nich vedla postavička obtloustlého vousatého dědy jménem Stinky Pete lechtivý rozhovor se dvěma panenkami Barbie.

Stinky Pete hladil barbíny po rukou a nabízel jim úlohu v dalším filmu. Scéna odkazovala na nechvalně známé praktiky zábavního průmyslu, při nichž důležití muži Hollywoodu zneužívají své moci, aby herce a herečky přiměli k sexuálnímu styku výměnou za kariérní příležitost.

Takové jednání se v minulých letech díky kampani #MeToo dočkalo veřejného odsouzení. Pozornost médií byla tehdy zaměřená zejména na sérii obvinění ze sexuálního obtěžování spojenou se jménem producenta Harveyho Weinsteina.

Společnost Disney, která vlastní práva k druhému pokračování Příběhu hraček, považovala 20 let starý žertík se Stinky Petem v současném kontextu za nevhodný. Proto scénu podle britského listu The Guardian ze všech aktuálních fyzických i internetových kopií filmu odstranila. Nejdřív si toho všimli filmoví fanoušci na on-line diskusních fórech.

Rozhodnutí scénu smazat přišlo poté, co byl spoluzakladatel studia Pixar a šéf animace u Walt Disney Company John Lasseter nařčený z nevhodného chování vůči některým svým kolegům. Lasseter, který druhé pokračování Toy Story režíroval, v listopadu 2017 přiznal, že se kvůli němu někteří spolupracovníci cítili nepříjemně.

"Rád bych se omluvil všem, které jsem proti jejich vůli třeba objal nebo jsem ve vztahu k nim některým svým gestem překročil hranici. Přestože mohly být mé záměry přívětivé, každý má právo, abych jeho požadavky respektoval," uvedl v té době Lasseter.

Video: Sexuální násilí v Hollywoodu? Tak to chodí, spousta kamarádek zažila něco podobného, říká Doláková

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy