Sbohem a šáteček, rozloučil se Čech ve Vietnamu. Populární blog smazal kvůli nevděčným Čechům

Petra Jansová Petra Jansová
11. 5. 2016 14:26
Před dvěma roky se odstěhoval do Vietnamu. Od té doby předával na blogu Čech ve Vietnamu řadu užitečných tipů všem, kteří se chtěli do asijské země podívat. Dělal to rád a pomoc cestovatelům mu dávala smysl. V úterý ale oznámil, že se rozhodl svůj blog smazat. Může za to podle něj česká nevděčnost.
Hanoj - Ilustrační foto
Hanoj - Ilustrační foto | Foto: pej, Thinkstock

Židli v kanceláři českého korporátu vyměnil za život ve Vietnamu. Do Asie se odstěhoval za přítelkyní, začal podnikat a taky si splnil sen - žít někde, kde je teplo.

Zkušenosti se životem v komunistické zemi a cestovatelské tipy předával dál na blogu Čech ve Vietnamu, Twitteru a Facebooku. Blog se teď rozhodl smazat. Důvodem je nevděčnost lidí, kterým radil s cestováním. 

"Tato činnost má smysl, lidé jsou rádi, že mohou dostat kvalitní informace přímo od zdroje, a mě to tak trošku i vnitřně naplňuje. Jim to usnadní život tady a Vietnam prožijí jinak než jako obyčejný turista jedoucí na klasické památky," přiblížil před dvěma roky v rozhovoru pro Aktuálně.cz proč svůj blog píše.

Teď se rozhodl skončit a smazat ho. Psaní mu přestalo dělat radost. 

Ke svému rozhodnutí došel postupně, a jak vyplývá z jeho vyjádření, stojí za ním "česká nevděčnost". Poslední kapkou byl mail jednoho z nespokojených cestovatelů. "Aktualizuj si ten web, už půl hodiny čekáme na autobus na letišti," citoval jeden z příkladů, jak s ním komunikují cestovatelé, kterým radil zdarma a ve svém volném čase.

Podobně negativních mailů, zpráv na Facebooku a komentářů na webu bylo stále víc.

Češi neumí děkovat

"Každý měsíc jsem řešil několik případů lehkých bouraček, kam do nemocnice, posílal jsem je do soukromých ordinací s perfektní péčí, na místa, kde si nechat udělat ztracený techničák, kde vyrobit ztracenou SPZku, radil jsem jak na ztracené pasy, jak se dostat na ambasádu, dokonce jsem pomáhal i Vietnamcovi, co ztratil zelenou kartu do Čech," vysvětluje.

Měsíčně stihl odpovědět na zhruba 200 e-mailů a kolem 70 procent lidí ani nepoděkovalo. "Hele, já nečekám oslavné ódy, ale sakra napsat děkuju není tak složité. To zhruba před rokem vedlo k tomu, že jsem začal uvažovat o smazání," píše.

Kromě negací začalo přibývat i neslušných a indiskrétních dotazů. Pozastavil se i nad úrovní znalosti české gramatiky. "Nadpoloviční většina lidí není schopna napsat pár vět bez gramatické chyby. Až tak špatně na tom jsme," dodává.

Skupina českých vtipálků, kterým pomohl v nouzi, pak na oplátku poskytla jeho telefonní číslo prostitutkám.

"Ač jsem z toho nikdy neměl ani korunu, staral jsem se. (…) Mých pět minut času mnohdy těm lidem ušetřilo hodiny hledání. Proto to mělo smysl,“ vysvětlil.

Dalším hostem horolezce Radka Jaroše je Natálie Šmejkalová. Sinoložka, která cestuje na kole po světě. | Video: Radek Jaroš
 

Právě se děje

Další zprávy