V Turecku stojí zámky duchů. Bydlení pro milionáře vypadá jako opuštěný Disneyland

Magazín Magazín
25. 1. 2019 8:59
Disneyland, nebo zámky na Loiře? Tak nějak se zřejmě ptá návštěvník satelitního městečka v severozápadním Turecku. Velkolepý developerský projekt zatím vyvolává rozpaky, zhruba 400 dostavěných domků zatím marně hledá své majitele.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka. | Foto: Profimedia.cz

Design zmenšených kopií romantických zámků si podle architekta projektu Naci Yoruka vyžádali samotní zákazníci pocházející zpravidla ze Saúdské Arábie, Kataru nebo Spojených arabských emirátů.

V první vlně se prodalo asi sto zámečků, postupně ale musela společnost Sarot Group výstavbu ukončit. Z plánových 700 domů jich dokončila 587. Ty se prodávaly v rozmezí od 8 370 000 do 11 900 000 korun.

Původní plán byl přitom velmi ambiciózní, uprostřed satelitu mělo stát velké společenské centrum s obchody, kinem, restaurací, konferenčními sály nebo školkou.

A investor počítal i s výstavbou relaxační zóny s tělocvičnou, tureckými lázněmi, akvaparkem, basketbalovým a fotbalovým hřištěm nebo tenisovými kurty.

"Abychom splatili dluhy, potřebujeme prodat ještě 100 vil. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří a k dokončení projektu se vrátíme ještě v průběhu tohoto roku," přiblížil ředitel společnosti Mehmet Emin Yerdelen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy