V Turecku stojí zámky duchů. Bydlení pro milionáře vypadá jako opuštěný Disneyland

Magazín Magazín
25. 1. 2019 8:59
Disneyland, nebo zámky na Loiře? Tak nějak se zřejmě ptá návštěvník satelitního městečka v severozápadním Turecku. Velkolepý developerský projekt zatím vyvolává rozpaky, zhruba 400 dostavěných domků zatím marně hledá své majitele.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka. | Foto: Profimedia.cz

Design zmenšených kopií romantických zámků si podle architekta projektu Naci Yoruka vyžádali samotní zákazníci pocházející zpravidla ze Saúdské Arábie, Kataru nebo Spojených arabských emirátů.

V první vlně se prodalo asi sto zámečků, postupně ale musela společnost Sarot Group výstavbu ukončit. Z plánových 700 domů jich dokončila 587. Ty se prodávaly v rozmezí od 8 370 000 do 11 900 000 korun.

Původní plán byl přitom velmi ambiciózní, uprostřed satelitu mělo stát velké společenské centrum s obchody, kinem, restaurací, konferenčními sály nebo školkou.

A investor počítal i s výstavbou relaxační zóny s tělocvičnou, tureckými lázněmi, akvaparkem, basketbalovým a fotbalovým hřištěm nebo tenisovými kurty.

"Abychom splatili dluhy, potřebujeme prodat ještě 100 vil. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří a k dokončení projektu se vrátíme ještě v průběhu tohoto roku," přiblížil ředitel společnosti Mehmet Emin Yerdelen.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Netanjahu uvítal, že Česko a další státy podpořily Izrael u mezinárodního soudu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům. Informovala o tom agentura Reuters.

Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy