V Turecku stojí zámky duchů. Bydlení pro milionáře vypadá jako opuštěný Disneyland

Magazín Magazín
25. 1. 2019 8:59
Disneyland, nebo zámky na Loiře? Tak nějak se zřejmě ptá návštěvník satelitního městečka v severozápadním Turecku. Velkolepý developerský projekt zatím vyvolává rozpaky, zhruba 400 dostavěných domků zatím marně hledá své majitele.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka.
Satelitní městečko na severozápadě Turecka. | Foto: Profimedia.cz

Design zmenšených kopií romantických zámků si podle architekta projektu Naci Yoruka vyžádali samotní zákazníci pocházející zpravidla ze Saúdské Arábie, Kataru nebo Spojených arabských emirátů.

V první vlně se prodalo asi sto zámečků, postupně ale musela společnost Sarot Group výstavbu ukončit. Z plánových 700 domů jich dokončila 587. Ty se prodávaly v rozmezí od 8 370 000 do 11 900 000 korun.

Původní plán byl přitom velmi ambiciózní, uprostřed satelitu mělo stát velké společenské centrum s obchody, kinem, restaurací, konferenčními sály nebo školkou.

A investor počítal i s výstavbou relaxační zóny s tělocvičnou, tureckými lázněmi, akvaparkem, basketbalovým a fotbalovým hřištěm nebo tenisovými kurty.

"Abychom splatili dluhy, potřebujeme prodat ještě 100 vil. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří a k dokončení projektu se vrátíme ještě v průběhu tohoto roku," přiblížil ředitel společnosti Mehmet Emin Yerdelen.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Babišovy výroky k explozím v muničních skladech se vrací k soudu

Nejvyšší soud vrací kauzu, v níž Imex Group žádá po státu odškodnění 15 milionů korun kvůli výrokům Andreje Babiše (ANO) po explozích ve Vrběticích na Zlínsku. Firma tvrdí, že ji poškodily. Pražské soudy žalobě nevyhověly, Nejvyšší soud ale po dovolání firmě částečně vyhověl a věc vrátil k dalšímu řízení Obvodního soudu pro Prahu 2,  uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Zbrojaři konkrétně žalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že podle nich neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu podle firmy překroutil a zveřejnil. Imex tvrdil, že výroky zásadně poškodily pověst firmy, která si vrbětické sklady pronajímala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy