San Juan je branou do Karibiku

12. 12. 2011 16:05
San Juan je pro mnohé turisty neopakovatelnou perlou Karibiku
Foto: profimedia.cz

Portoriko je od roku 1952 neformálně jedenapadesátým státem USA. Obyvatelé se pyšní americkým občanstvím, platí americkým dolarem a dokonce mohou volit amerického prezidenta. Anglicky však příliš nemluví. Portoričané jsou velmi hrdý národ, který si bedlivě střeží své tradice a kulturní hodnoty a ty mají původ spíše ve španělsky mluvící Evropě, než na novém kontinentě.

Tři tváře San Juanu

Hlavní město Portorika má skoro půl milionu obyvatel. Je to druhé nejstarší město na americkém kontinentu, nachází se zde jeden z nejvytíženějších přístavů západní polokoule, který je domovem nejpočetnější flotily výletních lodí na světě.

Foto: Profimedia.cz

Již na první pohled zaujme San Juan svou rozmanitostí a rozporuplností. Nejzajímavější částí města je Old San Juan (Starý San Juan). Jde o původní historickou čtvrt rozkládající se na malém ostrově na severu města, který je s pevninou spojen třemi velkými mosty. Starý San Juan je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a návštěvníky si okamžitě získá jedinečnou atmosférou, kterou podtrhuje zdejší původní španělská koloniální architektura. Okouzlí především malebné úzké uličky lemované řadou původních domů, které jsou jako vystřižené ze starých filmů nebo románů Ernesta Hemingwaye.

Nejdůležitějšími historickými skvosty San Juanu jsou dvě rozlehlé pevnosti - Fort San Critóbal a El Morro. Postavené byly s odstupem století a plnily funkci opěrných pilířů důmyslného systému opevnění města, které chránilo ostrov před nájezdy nepřátelských vojsk. V Evropě se tak pozoruhodné a dochované stavby dnes v podstatě nevyskytují.

Pláže především

Úplným opakem Starého města je čtvrť Condado. Dělá ze San Juanu jednu z nejrušnějších turistických destinací celého Karibiku. Turistický ruch se ale na rozvoji této oblasti podepsal dost negativně. Po kouzelné a panenské přírodě tady mnoho nezbylo. Hotelové komplexy sice poskytují turistům maximální pohodlí, ale svým vzhledem připomínají spíše betonová sídliště. Proto si Condado vysloužilo přezdívku karibské Miami.

Foto: profimedia.cz

Více přírody může nabídnout Ocean Park Beach, která je od Condada vzdálená asi půl druhého kilometru. Condado však nejsou jenom hotely a pláže, ale také skvělé restaurace a nákupy. Vše je uzpůsobeno čilému turistickému ruchu. Zdejší stylové restaurace nabízejí pestrou nabídku chutí z celého světa. Za zkoušku však stojí místní kreolské speciality nebo plody moře.

Skutečné Portoriko

Skutečný život na Portoriku se odehrává v rezidenčních čtvrtích města, kam mnoho turistů nezamíří. Kdo touží prožít nezapomenutelnou noc plnou žhavých latinskoamerických rytmů, poznat zdejší kulturu a náturu místních lidí, zamíří do jednoho ze zdejších nočních klubů. Je však třeba mít na paměti, že noční život na Portoriku začíná ve velmi pozdních hodinách. Místní zpravidla nevečeří dřív než v osm hodin večer. Bavit se do barů odchází až dlouho poté, většinou po půlnoci. V místních klubech vystupují velmi často živé hudební skupiny, hraje se zdejší hudba a tančí velmi populární rumba.

Foto: profimedia.cz

San Juan je však velmi silně ovlivněn i americkou kulturou. Existují zde i klasické diskotéky s taneční či hip-hop hudbou.

Tradiční portorický nápoj

San Juan je kolébkou koktejlu Pina Colada, kterou poprvé namíchal v roce 1954 barman zdejšího hotelu Caribe Hilton Ramon Marrero. Ten strávil tři měsíce usilovným mícháním a kombinováním různých přísad, než přišel na to správné složení. Lahodný koktejl se stal zanedlouho slavným po celém světě. Portoriko není možné opustit, bez náležité ochutnávky Pina Colady. K mání je třeba přímo v hotelu Caribe Hilton, kde se nápoj podává v místním baru přímo na pláži, každý den mezi jednou a druhou zcela zdarma. Chutná úplně jinak, než ta, kterou známe z Evropy.

Přímé spojení mezi Evropou a Portorikem zajišťuje letecká společnost British Airways. Lety do San Juanu odlétají z druhého největšího londýnského letiště Gatwick, odkud vypravuje také letadla do všech ostatních destinací Karibiku. Letiště Gatwick doznalo v uplynulých měsících značných změn. V říjnu zde byl slavnostně otevřen nový terminál Sever. Ten je vybaven nejmodernějšími technologiemi, jež přispívají k rychlejšímu a pohodlnějšímu odbavení cestujích.

Letištní odbavení však není jedinou službou, při které se zákazníci British Airways setkají s novými technologiemi. Například palubní personál British Airways je vybaven iPady 2. Ty umožňují letuškám a stewardům rychleji zjistit speciální požadavky každého cestujícího, jeho navazující lety, status v rámci mílového programu, jeho předešlé a budoucí cesty. Vše s cílem vytvořit servis, který bude každému cestujícímu ušit na míru. Letecká společnost také závadí novou aplikaci pro iPhony, která umožní snažší rezervaci letenek přímo z mobilního telefonu. Internetová stránka www.ba.com nabízí řadu nových funkcí, například možnost rezervovat si vybrané sedadlo, měnit jednotlivé parametry zakoupené letenky či si zcela přerezervovat let, a to bez asistence prodejce letenek či letecké společnosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy