San Juan je branou do Karibiku

12. 12. 2011 16:05
San Juan je pro mnohé turisty neopakovatelnou perlou Karibiku
Foto: profimedia.cz

Portoriko je od roku 1952 neformálně jedenapadesátým státem USA. Obyvatelé se pyšní americkým občanstvím, platí americkým dolarem a dokonce mohou volit amerického prezidenta. Anglicky však příliš nemluví. Portoričané jsou velmi hrdý národ, který si bedlivě střeží své tradice a kulturní hodnoty a ty mají původ spíše ve španělsky mluvící Evropě, než na novém kontinentě.

Tři tváře San Juanu

Hlavní město Portorika má skoro půl milionu obyvatel. Je to druhé nejstarší město na americkém kontinentu, nachází se zde jeden z nejvytíženějších přístavů západní polokoule, který je domovem nejpočetnější flotily výletních lodí na světě.

Foto: Profimedia.cz

Již na první pohled zaujme San Juan svou rozmanitostí a rozporuplností. Nejzajímavější částí města je Old San Juan (Starý San Juan). Jde o původní historickou čtvrt rozkládající se na malém ostrově na severu města, který je s pevninou spojen třemi velkými mosty. Starý San Juan je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a návštěvníky si okamžitě získá jedinečnou atmosférou, kterou podtrhuje zdejší původní španělská koloniální architektura. Okouzlí především malebné úzké uličky lemované řadou původních domů, které jsou jako vystřižené ze starých filmů nebo románů Ernesta Hemingwaye.

Nejdůležitějšími historickými skvosty San Juanu jsou dvě rozlehlé pevnosti - Fort San Critóbal a El Morro. Postavené byly s odstupem století a plnily funkci opěrných pilířů důmyslného systému opevnění města, které chránilo ostrov před nájezdy nepřátelských vojsk. V Evropě se tak pozoruhodné a dochované stavby dnes v podstatě nevyskytují.

Pláže především

Úplným opakem Starého města je čtvrť Condado. Dělá ze San Juanu jednu z nejrušnějších turistických destinací celého Karibiku. Turistický ruch se ale na rozvoji této oblasti podepsal dost negativně. Po kouzelné a panenské přírodě tady mnoho nezbylo. Hotelové komplexy sice poskytují turistům maximální pohodlí, ale svým vzhledem připomínají spíše betonová sídliště. Proto si Condado vysloužilo přezdívku karibské Miami.

Foto: profimedia.cz

Více přírody může nabídnout Ocean Park Beach, která je od Condada vzdálená asi půl druhého kilometru. Condado však nejsou jenom hotely a pláže, ale také skvělé restaurace a nákupy. Vše je uzpůsobeno čilému turistickému ruchu. Zdejší stylové restaurace nabízejí pestrou nabídku chutí z celého světa. Za zkoušku však stojí místní kreolské speciality nebo plody moře.

Skutečné Portoriko

Skutečný život na Portoriku se odehrává v rezidenčních čtvrtích města, kam mnoho turistů nezamíří. Kdo touží prožít nezapomenutelnou noc plnou žhavých latinskoamerických rytmů, poznat zdejší kulturu a náturu místních lidí, zamíří do jednoho ze zdejších nočních klubů. Je však třeba mít na paměti, že noční život na Portoriku začíná ve velmi pozdních hodinách. Místní zpravidla nevečeří dřív než v osm hodin večer. Bavit se do barů odchází až dlouho poté, většinou po půlnoci. V místních klubech vystupují velmi často živé hudební skupiny, hraje se zdejší hudba a tančí velmi populární rumba.

Foto: profimedia.cz

San Juan je však velmi silně ovlivněn i americkou kulturou. Existují zde i klasické diskotéky s taneční či hip-hop hudbou.

Tradiční portorický nápoj

San Juan je kolébkou koktejlu Pina Colada, kterou poprvé namíchal v roce 1954 barman zdejšího hotelu Caribe Hilton Ramon Marrero. Ten strávil tři měsíce usilovným mícháním a kombinováním různých přísad, než přišel na to správné složení. Lahodný koktejl se stal zanedlouho slavným po celém světě. Portoriko není možné opustit, bez náležité ochutnávky Pina Colady. K mání je třeba přímo v hotelu Caribe Hilton, kde se nápoj podává v místním baru přímo na pláži, každý den mezi jednou a druhou zcela zdarma. Chutná úplně jinak, než ta, kterou známe z Evropy.

Přímé spojení mezi Evropou a Portorikem zajišťuje letecká společnost British Airways. Lety do San Juanu odlétají z druhého největšího londýnského letiště Gatwick, odkud vypravuje také letadla do všech ostatních destinací Karibiku. Letiště Gatwick doznalo v uplynulých měsících značných změn. V říjnu zde byl slavnostně otevřen nový terminál Sever. Ten je vybaven nejmodernějšími technologiemi, jež přispívají k rychlejšímu a pohodlnějšímu odbavení cestujích.

Letištní odbavení však není jedinou službou, při které se zákazníci British Airways setkají s novými technologiemi. Například palubní personál British Airways je vybaven iPady 2. Ty umožňují letuškám a stewardům rychleji zjistit speciální požadavky každého cestujícího, jeho navazující lety, status v rámci mílového programu, jeho předešlé a budoucí cesty. Vše s cílem vytvořit servis, který bude každému cestujícímu ušit na míru. Letecká společnost také závadí novou aplikaci pro iPhony, která umožní snažší rezervaci letenek přímo z mobilního telefonu. Internetová stránka www.ba.com nabízí řadu nových funkcí, například možnost rezervovat si vybrané sedadlo, měnit jednotlivé parametry zakoupené letenky či si zcela přerezervovat let, a to bez asistence prodejce letenek či letecké společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy