Samičce albatrosa se v 70 letech vylíhlo mládě. Vyseděla jich už 30, partnery měnila

Magazín Magazín
5. 3. 2021 17:59
Samička albatrosa jménem Wisdom je nejstarším volně žijícím ptákem na světě. Přežila všechny své partnery a i přírodovědce, který ji poprvé kroužkoval. Přitom teď ve svých 70 letech vyseděla mládě, což ochránci zvířat považují za malý zázrak.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

K pobřeží severního Pacifiku přilétá každý rok hnízdit více než milion albatrosů a v útulku pro divoká zvířata na Midwayských ostrovech se začátkem února slavilo. Samička albatrosa jménem Wisdom (v překladu moudrost, pozn. red.) tam totiž ve věku 70 let vyseděla vejce, ze kterého se vyklubalo malé ptáče. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Otcem mláděte je podle amerických biologů, kteří tichooceánskou faunu zkoumají, samec Akeakamai, s nímž Wisdom tvoří pár už od roku 2010. Dohromady se dali na jednom z "tanečních večírků", při nichž se albatrosi typicky seznamují. Samička se ale dříve pářila i s jinými albatrosy.

"Přestože albatros patří k druhům, které vytvářejí dlouhodobé vazby, v nezbytných situacích si ptáci hledají nové partnery. Děje se to například tehdy, když jeden z páru zemře dřív než ten druhý,"  přiblížila přírodovědkyně Beth Flintová.

Tým vědců odhaduje, že Wisdom v průběhu svého života vyseděla už více než 30 mláďat. "Protože hnízdí jen jednou za dva roky, je to pro nás výzkumníky vždycky velký svátek. V takto vysokém věku navíc může čelit mnoha komplikacím, takže úspěšně vysezené mládě je velký důvod k oslavě," radoval se ochránce zvířat Sean Dooley z organizace BirdLife Australia.

Dodal, že albatrosi se živí primárně rybami a klimatické změny jim hledání potravy právě neusnadňují. "Jejich kořisti se pohybují v chladnějších vodách a teplota oceánu se stále zvyšuje. V důsledku toho musí ptáci létat do čím dál větších vzdáleností od pobřeží, aby se mohli nakrmit," upozornil Dooley.

Do jak vysokého věku mohou albatrosi vysedět mladé, není odborníkům zatím zcela jasné. Právě z toho důvodu tento druh ptactva stále podrobují výzkumu. Samičku Wisdom sledují už od roku 1956, kdy ji poprvé okroužkoval americký ornitolog Chandler Robbins. Ten před čtyřmi lety zemřel, takže ho Wisdom - stejně jako své bývalé partnery - přežila.

V ptačí říši jsou ovšem i další druhy, které se dožívají velmi vysokého věku. "Papoušci kakadu žijící v zajetí se například dožívají i sta let. Australští ptáci mají naději dožití obecně výrazně vyšší, než s jakou se setkáváme u ptactva obývajícího severní polokouli," doplnil Dooley.

 

Právě se děje

Další zprávy